10. Sınıfta Nasıl Ders Çalışılmalı?

Lisede 9. sınıfı geride bıraktın. Belki başarılı belki de senin için bir hayal kırıklığı oldu. Başarılı geçtiyse aynı başarıyı bu sene de devam ettirmek istiyorsun. Başarısız olduysan da yeni bir başlangıç için doğru hareket etmek istiyorsun. Bunun için doğru çalışma yöntemini bilmen gerekiyor ancak aklında bazı sorular var. Üzülme, 10. sınıfta nasıl ders çalışılır ve başarılı olunur bu yazıda net bir şekilde göreceksin.

10. sınıfa geçenlere tavsiyeler verirken genellikle şu yöntemi izleriz. Önce 9. sınıfta neyi doğru neyi yanlış yaptın bunun muhakemesini gerçekleştirmelisin. Yani önce bir önceki yılın hesabını görmelisin. Ancak bunu yaparken geçmişe takılmadan ve sadece çıkarman gereken dersi çıkararak yapmalısın.

Bir Önceki Yıl Adına Yapılacaklar

Fizik, kimya, matematik veya hangi ders olursa olsun bunlar tek derstir. Senelere bölünmesi müfredat gereğidir. Konular da birbirleriyle bağlantılı olduğu için bir konuyu iyi bilmemek bazen bir sonraki konuyu da anlamamaya neden oluyor.

Bu nedenle eğer yaz dönemindeysen ve 10. sınıfa daha başlamadıysan mutlaka yapman gereken şeyler şunlardır:

  1. 9. sınıfta gördüğün derslerdeki konuların listesini çıkar.
  2. Hangi konuyu iyi anladıysan tik yok.
  3. İyi anlamadığın konuları not et.
  4. Özellikle düşük aldığın derslere odaklan.
  5. Yeni yıl gelmeden eski konuları mutlaka tekrar etmeye çalış.

Bunları yaptıktan sonra artık bir sonraki yılın programına geçmeye hazırsın. Daha okul başlamadan sana tavsiyemiz 10. sınıf konuları da listelemendir. Hangi dersten hangi konuları göreceksen elinde düzgün bir liste olsun. İstersen bilgisayardan çıktı alıp odana veya çalışma masana asabilirsin.

Konuların adını bilmek ve neyle karşılaşacağının en başta farkına varmak sana çok şey katacaktır. Bunu şu an anlamasan bile ilerde göreceksin. Eğer elinde sağlam bir liste olmazsa okul başlar ve biter. Sen de karmaşanın için de kaybolursun. Çünkü 10. sınıfta tek ders yok. Çok ders bulunuyor.

10. Sınıfta Derse Hazır Gitmek

10. sınıfta nasıl başarılı olunur merak ediyorsun. Belki şimdiden TYT veya adı her neyse üniversite sınavına hazırlanmak istiyorsun. 10. sınıf ve tıp istiyorum ya hukuk istiyorum diyorsun. Ya mühendislik, hiç fark etmez.

Genelde şöyle bir bilgi vardır. Okulda gördüğün dersi akşam eve gelince tekrar et. Çok faydalı olur. Bu bilgi gerçekten de doğrudur. Dersi az biraz tekrar edince dahi öğrenme oranı çok artar. Bu bilimsel çalışmalarla ispatlanmıştır. Ancak burada çok daha iyi ve rakiplerin aklına gelmeyecek bir fikir vereceğiz sana.

Derse gitmeden işlenecek konuya bakmak! Evet. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir dersten en fazla şey anlayanlar o ders hakkında önceden bir şeyler bilenlerdir. Çevrendeki başarılı öğrencilere bak. Nasıl da hemen derse katılıyorlar ve anlıyorlar. Çok zeki olduklarında değil, dersle ilgili bazı şeyleri zaten bilerek derse geldiklerinden.

Konuyu okulda görmeden evde çalışmak sana yorucu ve zor gelebilir. Ancak bir kere okuyup da dersle ilgili birkaç kavram öğrenirsen derse gittiğinde konuyu çok daha iyi takip ettiğini göreceksin. Bir de not da aldın mı tadından yenmez. Kimse durduramaz seni!

10. Sınıf Zor Mu?

10. sınıfa geçen ve hedefi olan öğrencilerin en çok aklına takılan sorularda biri de budur. Hemen cevap verelim. 10. sınıf zor değildir. 9. sınıf müfredatının devamı konular vardır. Sadece bir önceki yılda eksik kaldığın derslerde zorlanabilirsin. Onun için de yukarıda anlattığımız gibi eski konulara bir bakmanda yarar vardır.

Bir de şunu unutmamak gerekir. Bir şey bilmediğinde sana çok zor gelir. Bildikten sonra çok kolaylaşacaktır.

Sana bir de iyi haberimiz var. Eğer bu yazıyı okuyarsan ve bunu merak ediyorsan emin ol bir adım öndesin. Çoğu öğrenci için nasıl ders çalışılmak gerektiği merak konusu bile değildir. Ancak unutma ki sadece iyi öğrenciler senin rakibindir. Diğerleri rakip değildir.

10. Sınıfa Hazırlık Çalışma Programı

Biraz da 10 sınıfa hazırlık konusu üzerinde duralım. Liseye alışma sürecini bitirdikten sonra 9. sınıfın hemen de bittiğini göreceksiniz. 10 sınıfa geçenler yaz tatilinde ne yapmalı merak ediyorsanız söyleyelim.

Kesinlikle ve kesinlikle bir önceki yıldan kalan eksikleri kapatın. Ayrıca yeni yılda hangi konularla karşılacağınıza şöyle bir göz gezdirin. Bunun dışında ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Eğer ciddi eksikleriniz varsa tabi ki bu eksikleri gidermeniz gerekecektir.

Ama ben tıp istiyorum. Şimdiden üniversite sınavına hazırlanmam gerekiyor diyorsanız yine size bazı tavsiyelerimiz var. 10. sınıf son rahat seneniz. Son iki sene sınav maratonuyla bunalacaksınız. Konular da biraz daha ağırlaşacak.

Eğer yaz dönemindeyseniz öncelikle dediğimiz şeyi önceleyin. 9. sınıfta eksik bırakmayın. Üniversite sınavı adına da yapabileceğiniz en iyi çalışma matematik 1 bilginizi geliştirmektir. Maalesef birçok öğrenci matematik bildiğini sandığı halde bilmiyor. Çarpım tablosunda dahi eksiğiniz varsa zaten oturup yaz demeden matematik çalışmanız gerek.

Çalışma programım daha profesyonel olsun diyorsanız alın 40 soruluk bir matematik denemesini tıpkı sınavdaki gibi ciddiyetle çözün. Kendinize 45 – 50 dakika tanıyın. Eğer 30 netin altındaysanız eksiğiniz var demektir. Öyleyse 10. sınıfa geçerken yapacağınız en önemli şey geçen senenin konularıyla birlikte matematiği halletmeye çalışmaktır.

10. sınıfa geçenlere en önemli tavsiyeleri verdik. Uygulamak sizin elinizde. Emin olun bu sene de çabucak bitecektir. Sonrada pişman olmamak adına günde en azında 2 saat kadar ders çalışmayı ihmal etmeyin.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 16 =