1984 Kitap Yorumu

1984 romanı bildiğiniz gibi çok popüler bir roman. Eğer bilmiyorsanız da öğrenmelisiniz çünkü edebiyata merakı olan herkesin ilk duyacağı kitaplardan biridir kendileri. Kitap distopya türünde yer alıyor. Yani hayal edilebilecek en güzel dünya olan ütopyanın tersi. Her şey o kadar kötü ki distopyada. Bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlar yer alıyor. 1984 romanı da işte böyle bir kitap. Diktatörlükle yönetilen bir memleketin içine düştüğü durumu ele alıyor.

1984 kitap yorumu

Kitabın yazarı George Orwell siyasi edebiyat konusunda oldukça başarılı. Hayvan Çiftliği adlı eseri de bu konuda kült sayılan eserler arasındadır. Dolayısıyla bu kitapta da yazar edebi anlatımı zengin siyasi eleştiriyle donatmıştır. Bu nedenle kitap felsefe tarihinde adı geçen önemli distopyalardan biri haline gelmiştir.

Bu kitabın seviyesi biraz yetişkinlere hitap edecek düzeyde hazırlanmıştır. Küçük yaşta da okunabilir ancak 18 – 20 yaşlarından sonra okunursa daha fazla verim alınacağı kanaatindeyim. Bu yaşlardan sonra siyasi bakış açısı daha iyi oturmuş oluyor çünkü. Ben kitabı şahsen üniversitenin ilk yılında okudum ve hayran kaldığımı size söylemeliyim. Kitabın etkisinden bir süre çıkamamıştım hatta.

Kitap 1949 yılında yayımlanmış. Zaten kitabın yazarı da bir sene sonra vefat ediyor. Yayımlandığı günden bu yana milyonlarca kişi tarafından okunmuş 1984 romanı. Kitabı Türkçe çevirisinde okuyacaksınız muhtemelen. Kitapta İngilizce dili ile ilgili bazı noktalar geçiyor. Haliyle hiç İngilizce bilmeyen biri bu aşamada zorlana biliyor. Biraz İngilizceniz varsa çeviri alt notlarından anlarsınız olayı.

Notbu.net olarak öğrencilerin başarısını arttırmayı planlamakta olduğumuz için de bu kitabı öneririz. Kitap okumak hem Türkçe paragraf sorularında doğrudan katkı sağlamaktayken hem de genel anlama kapasitesi arttırdığı için diğer derslere de faydalı olacaktır. Yani kısacası edebiyattan konuşmaya başlamadan önce bu kitabı mutlaka okuyun!

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen − 10 =