2A Grubu Elementleri ve Özellikleri

Kimyada elementler periyodik tabloya dizilmiştir. Bu elementlerden aynı grupta olanlar benzer kimyasal özellikler gösterir. Kimyada bazı element grupları çok önemlidir. 1A grubu,  2A grubu, 3A grubu, 7A grubu ve 8A grubu öne çıkan element gruplarıdır.

Bu yazıda 2A grubu elementleri üzerinde duracağız. 2A grubu elementleri özellikleri ve kullanım alanları açısından önemli elementlerdir. Bu elementlere toprak alkali metaller denmektedir. Daha önce 1A grubu elementleri üzerinde durmuştuk. Dileyenler o elementlerin özelliklerine de bakabilirler.

2a grubu elementleri ve özellikleri

2A Grubu Elementleri

2A grubu elementleri 6 tanedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 1. Berilyum (Be)
 2. Magnezyum (Mg)
 3. Kalsiyum (Ca)
 4. Stronsiyum (Sr)
 5. Baryum (Ba)
 6. Radyum (Ra)

İsimlerini ezberlemek zorunda olmasak da bilmemiz bize avantaj sağlayacaktır. 2A grubu elementleri için kodlama “benim mağrur canım sırf baklava ile rahatlar” şeklinde olabilir. Bunu elementlerin sembollerini hatırlamak için kullanabilirsiniz.

2A Grubu Elementlerinin Özellikleri

2A grubu elementlerinin özellikleri maddeler halinde kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Periyodik tabloda 2A grubunda bulunurlar. Yani tablonun en solunun bir sağında yer alırlar.
 • Bileşiklerinde + 2 değerlik alırlar ve değerlik elektron sayıları 2’dir.
 • Parlak yapıdadırlar. Gümüş – beyaz arası renk alırlar.
 • Düşük erime ve kaynama noktalarına sahiptirler.
 • Oda şartlarında katı haldedirler.
 • Oldukça reaktiftirler. Ametallerle kolay tepkime verirler.
 • Yoğunlukları düşük, hafif elementlerdir.

2A Grubu Elementlerinin Kullanım Alanları

Bu gruptaki elementlerin özellikle yukarıda olanları yaygın kullanıma sahiptir. Ancak yine de demir gibi, altın gibi günlük hayatta karşımıza çok çıkmazlar. Özellikle kalsiyum ve magnezyum sağlığımız açısından önemlidir.

Berilyum: Sıcaklık sabitliği isteyen mamul üretiminde berilyum kullanılmaktadır. Aynı zamanda berilyum alaşımları güçlü mukavemet ve dayanıklılığa sahiptir. Bu özelliğinden dolayı sağlamlık gerektiren endüstri parçalarında kullanılmaktadır.

Magnezyum: Uçak parçalarının üretiminde kullanımı vardır. Ancak magnezyum sağlığımız açısından da önemlidir. Vücudumuzda belirli miktarda magnezyum bulunur. Magnezyumun eksikliği çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Kalsiyum: Kemiklerimizin yapısına katılır. Sağlımız için çok önemlidir. Süt ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Cam ve kireç sanayisi başta olmak üzere birçok üründe kullanılır.

Bunun dışında stronsiyum ve baryumun da çeşitli kullanım alanları vardır. Radyum ise radyoaktif bir element olduğu için günlük hayatta pek kullanım alanı yoktur ancak radyoaktif amaçlarla kullanılabilmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + 2 =