9. Sınıf Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik dersi sayısal dersler içerisinde öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Ancak fiziği bir kere sevdiniz mi gerisi öyle rahat gelir ki en zevkli ve en kolay derse dönüşür. 9. sınıf fizik bilimini tanımak ve temel düzeyde fizik öğrenmek için önemli bir yıldır. Bu yazıda 9. sınıf fizik nasıl çalışır anlatmaya çalışacağız.

Zamanla 10. sınıf fizik ve 11. sınıf fizik nasıl çalışır onları da öğreneceğiz. Ancak şimdi 9. sınıf konularına odaklanmalı ve ilerleyen fizik konuları daha iyi anlayabilmek için temel konuları iyi oturtmalıyız. 9. sınıf fizik konuları adlı yazıda hangi konuların işlendiğini daha önce söylemiştik. Bu konuların isimleri ilerleyen yıllarda değişse dahi konuların içerikleri büyük miktarda aynı olacaktır.

9. sınıf fiziğini halletmeniz hem o seneki yazılılardan yüksek almanıza, hem de ilerleyen konuları da daha iyi öğrenmenizi sağlayacaktır. Eğer fizik bölümüne devam edecekseniz aynı bilgiler üniversite fizik dersinde dahi işinize yarayacaktır.

Fizik Nasıl Çalışılır?

Fizik çalışmanın ana amacı fiziği öğrenmek olmalıdır. Tek bir yazılıya ve tek bir sınava yönelik çalışmalar genellikle fizik dersinde sonuç vermez. Öğrenilen bilgiler de kısa süre içerisinde unutulur. Bu nedenle formül ezberlemek sizi kurtarmayacaktır. Ancak sınav öncesi tekrar mahiyetinde formül listesine bakmak faydalı olabilir. Bunun için biz de 9. sınıf fizik formülleri adlı yazıda formülleri derledik. Bunun amacı tekrar ederken formülleri toplu halde görmektir.

Konuyu öğrenmeyi esas alırken her detayı okumak ve bunu bir kültür haline getirmek gerekir. İlk etapta soruları çözmekte zorlansak dahi ne öğrensek o kardır mantığıyla bol miktarda okumalı ve detaylarına kadar öğrenmeye çalışmalıyız.

Fizikteki kavram ve birimlere hakim oldukça zamanla fiziğin kapılarını sizlere açtığını göreceksiniz. Son yıllarda fizikle ilgili sorular sayılardan çok fizik bilgisini baz almaktadır. Bu nedenle bilgiyi öğrenmek en kuvvetli güçtür fizikte.

9. sınıf fizik konularını iyi öğrendiğinizde konularla alakalı bol miktarda soru çözmeyi de ihmal etmeyin. Sizi motive etmesi açısından konuyla ilgili çıkmış örnek sorulara da bakabilirsiniz. Bu soruları rahatlıkla çözdüğünüzü gördükçe motivasyonunuz artacak ve fizik dersine daha çok ilgi duyacaksınız.

Aynı ilkeler 10. sınıf fizik ve 11. sınıf fizik için ve hatta kimya için de geçerlidir. Ancak özellikle fizik dersinde bilgiye ve öğrenmeye dayalı çalışma sistemi çok önemlidir.

Fizik Çalışsam Da Anlamıyorum

Öğrencilerin fizik gibi önemli bir temel bilimde sık rastladığı durumlardan biri de çalışmaya çabalansa dahi konuları anlamamaktır. Bu konuda çevrenizdeki çoğu kişi size hak vermeyecek ve tembellik ettiğinizi düşünecektir.

Bu süreçten geçen çoğu öğrenci bunu yaşar. Yaşadığınız durum normaldir. Ancak bu durumda moral bozup kenara çekilmek yerine üstüne gitmeye çalışmalısınız. Öğrendiğiniz ufak tefek bilgileri not ederek bir şeyler öğrenmeye çalışın. Siz devam ettikçe zamanla bildiğiniz bilgi bilmediğiniz bilgiden daha fazla olacaktır.

Bir konunun çoğunu bilince azını öğrenmek için de yapmanız gereken tek şey bol miktarda tekrar yapmaktır. Anlamıyorum diyerek moral bozmak yerine bol bol tekrar en büyük yardımcınız olacaktır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × two =