Adale Çekmesi Nedir?

Adale çekmesi veya zedelenmesi kasın üstüne fazla yük binmesi neticesinde oluşmaktadır. Kas çekilmesi sonucunda zarar gören bölge gerilmekte ve adale lifleri ve dokusu zarar görmektedir. Eğer bünyeniz zayıf ise spor yapmadan da adale çekmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Şişme oluşması sık kramp girmesi ve o bölgeye dokunulduğunda ağrı hissedilmesi gibi belirtileri vardır. Adale çekmesi eğer kas yırtılması ile sonuçlandıysa bu durumda ameliyat en iyi çözümdür.adale çekmesi

Adale Çekmesi İçin Krem

Kas çekmesi ya da adale çekmesi sorununa çözüm olarak rahatlatıcı kremler kullanılabilir. Ancak kas lifleri yırtılmışsa tatbik edilen kremler yumuşatıcı ve ağrı kesici etkiden fazlasını veremez. Krem konusunda doktora danışmak en iyisidir. Doktor sizin durumunuz uygunsa krem yazacaktır. Eğer krem fayda vermeyecekse alternatif çözüm önerisi sunacaktır.

Adale Çekmesi Nasıl Geçer?

Kasınızda oluşan sertleşme ve kas tutulması şikayeti varsa kopma meydana gelmiş olabileceğinden doktora danışmanız gerekir. Kas çekmesi ya da adale çekmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlıkta, kasla birlikte kemiğin de zarar görüp görmemesi önemlidir. Bu nedenle doktorunuz radyografi isteyebilir. Bu sıkıntının da tedavisi ağrıları hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Erken müdahale kemiğin zedelenmesini önlediği için mutlaka yapılmalıdır. Ağrılar dayanılmaz şiddette ise kas yırtılması ya da kemik kırılması oluşmuş olabilir. Bu iki durum şiddetli ağrı verir. Adale çekilmesi ağrısının geçmesi için zayıf bölge buz tedavisi ile rahatlatılabilir. Sonra da sıcak su banyosu ile ağrıları daha da hafifletebilirsiniz. Eğer o bölgede şişlik fazla ise su banyosu yapmayınız. Çok sert olmamak şartı ile o bölgeye bandaj uygulayabilirsiniz. Adale çekmesi sorununun çözümü için o bölgeye fazla yüklenmemek önerilir. Tedavide hastaya ağrı kesiciler ve merhemler verilebilir. Adale çekmesi kaç günde geçer sorusunun cevabını merak edenler için şunu söyleyebiliriz, hasarın şiddeti ve büyüklüğüne göre, doktor kontrolünde ve ilaçları zamanında alarak kısa sürede geçiştirilebilir.

Adale Çekmesi Nasıl Önlenir?

Adale çekmeleri genellikle ısınmadan yapılan egzersizler sonucu oluşmaktadır. Ondan dolayı adale çekmesinin önlenebilmesi için spor öncesi ısınma hareketlerinin yapılması gerekmektedir. Ayrıca adale çekilmeleri belirli bölgelerde tekrarlıyorsa bu bölgelerdeki kaslar geliştirilerek adale çekmeleri en alt seviyeye indirgenebilir.

Yazar: Dekorasyon

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + fourteen =