Akdeniz İklimi Grafiği

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için Akdeniz iklimi ile temel bilgiler verip Akdeniz ikliminin grafiğini yorumlayacağız. Akdeniz iklimi bilindiği üzere hem Dünya genelinde sıkça rastlanılan hem de Türkiye’mizin en önemli ve temel iklim tiplerinden biridir.

Akdeniz İklimi ve Özellikleri

Akdeniz iklimi ya da daha az bilinen ismiyle kuru yaz iklimi, Dünya genelinde Akdeniz kıyılarında görülmesi sebebiyle bu ismi almıştır. Akdeniz ikliminin tipik sıcaklık özellikleri ılıman kışlar ve çok sıcak geçmeyen yaz aylarıdır. Kış boyunca sıcaklıklar nadiren sıfır santigrat derecenin altına düşer ve seyrek olarak kar yağışı görülür. Yazın ne kadar sıcak olacağını ise nem, denize ya da büyük su kütlelerine uzaklık ve coğrafi konum gibi etmenler belirler. Fakat bu iklimin görüldüğü hiçbir yerde sıcaklık çöl sıcaklığı seviyesine ulaşmaz.

İlgili yazı: Akdeniz ikliminin özellikleri

Akdeniz iklimi yaz boyunca soğuk okyanus akıntılarının etkisi altındadır. Bu, yüzden hava yaz boyu duru ve stabil bir nitelik arz eder. Yine yaz günlerinde çöl rüzgarlarının da etkisiyle gün içindeki sıcaklık farkı kış aylarına göre daha fazla olur. Kışın ise yine soğuk okyanus akıntıları etkilidir ve bu da yağışların daha sık görülmesine sebep olur. Bu iklime en çok yağış kış ve ilkbaharda düşer. 3 ila 6 ay arası yağış düşmediği de gözlemlenebilmektedir.

Bu iklim tipinin hakim olduğu yerlerde ormanlar, çalılar ve ağaçlıklara çok sık rastlanır. Akdeniz kıyılarında bu çalılıklara maki denmektedir ki bu akdeniz ikliminin temel bitki örtüsüdür. Akdeniz ikliminde temel olarak görülen bazı bitkiler kısaca şöyledir: çam, selvi, meşe, çınar ağaçları, üzüm, incir, zeytin, lavanta ve benzeridir.

Akdeniz iklimi Dünya’da Akdeniz’in kıyı kesimlerinde, Avusturalya’nın Güneybatı kesiminde ve Kuzey Amerika’nın Batı kıyılarında rastlanır. Akdeniz iklimi ile alakalı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Akdeniz İklimi Grafiği

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde hiçbir ayda sıcaklık ortalama sıfır santigrat derecenin altına düşmez. En soğuk mevsim olan kış mevsiminde en düşük sıcaklık 8 santigrat derecedir. En sıcak ay az önce de belirttiğimiz nedenlerden dolayı yaz aylarıdır ki buralarda da ortalama sıcaklığın 25 santigrat derece civarında olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir. Yıllık ortalama sıcak 15-16 santigrat derece civarındadır.

Akdeniz iklimi grafiği

Grafikten de net bir biçimde görebileceğimiz üzere, en düşük yağışlar yaz aylarında yağmaktadır ve yazın en kurak ayında 15 m olarak ölçülmüştür. Yine yukarıda görebileceğimiz gibi en çok yağış kış aylarında düşmektedir ve 120 mm seviyesini geçmemektedir. Yıllık ortalama yağış da 75 mm civarında seyretmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =