Akdeniz İkliminin Özellikleri

Ülkemiz Akdeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Bu nedenle Akdeniz iklimi ülkemizde de görülen iklim türlerinden biridir. Bu yazıda Akdeniz ikliminin özellikleri üzerinde duracağız.

Akdeniz iklimi haritası

Maddeler Halinde Akdeniz İkliminin Özellikleri

Akdeniz ikliminin özellikleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  • Yaz aylarında yüksek sıcaklık ve kuraklık görülür.
  • Kışları ılık ve yağışlıdır.
  • Kar yağışı neredeyse hiç görülmez.
  • Bitki örtüsü maki adı verilen küçük ağaçlardır.
  • Sıcaklık farkı azdır.
  • Yıl boyunca sıcak bir eğilim gösterir.
  • Sıcaklık seven tarım ürünleri yetiştirilebilir.

Akdeniz ikliminin ana karakteri sıcaklıktır. Özellikle kış sıcaklıkları yüksektir. Ülkemizde her kış Antalya’da denize girildiği şeklinde haberler çıkar. Ya da Akdeniz’de az miktarda kar yaparsa bu haber olur. Bunun nedeni kış sıcaklığının yüksek olmasıdır.

Türkiye’de bu iklimin görüldüğü Akdeniz bölgesinin özellikleri daha önce anlatılmıştı. İklimin bölge üzerinde de ciddi etkileri vardır. Örneğin turizmin gelişmesinde sıcaklık çok önemli bir faktördür.

Akdeniz İkliminin Bitki Örtüsü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Akdeniz ikliminin doğal bitki örtüsünü maki adı verilen küçük ağaçlar oluşturur. Defne, süpürge çalısı, zeytin, laden, zakkum, defne, ardıç gibi türler aklımıza gelmektedir.

Makiler görünüm itibariyle bazen ağaç ve çalı arası bir görüntü oluştururlar. Bodur çalılar olarak ifade edilseler de aslında maki özelliği gösteren birçok ağaç da vardır.

Makiler bazen Akdeniz ikliminin görülmediği yerde de varlık gösterir. Özellikle yanarak tahrip olan orman alanlarının yeniden eski haline gelmesi zor olduğu için gelişim evresinde maki benzeri yapılar bu alanlarda varlık gösterir.

Dünya’da Akdeniz İkliminin Özellikleri

Akdeniz ikliminin genel özellikleri her yerde benzerlik gösterir. Bu iklime Akdeniz iklimi denmesinin nedeni Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin kıyı kesiminde görülmesidir. Bu kıyıların enlem dereceleri birbirine yakındır. Deniz etkisi ile birlikte yıllık sıcaklık farkının da düşmesi bu bölgede benzer iklim özelliklerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Akdeniz iklimi Dünya’da başka yerlerde de görülmektedir. Akdeniz’e kıyısı olan yerlerin dışında Orta Şili, Avustralya, Batı Amerika gibi yerlerde de sıcaklık ve deniz etkisiyle bu iklim görülmektedir. Yukarıda Akdeniz iklimi haritasında bu yerler gösterilmiştir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 12 =