Amitoz Bölünme

Hücreler çoğalmak için bölünürler. Hücre teorisinin temeli budur. Hücre bölünmesi neden önemlidir yazısında bu konuya değinmiştik. Hücre bölünmeleri genel olarak mitoz ve mayoz bölünme şeklindedir. Bir de bunlar dışında çok bilinmeyen amitoz bölünme dediğimiz bir bölünme çeşidi vardır. Bu yazıda amitoz bölünme üzerinde duracağız.

Çekirdek zarının erimediği ve iğ ipliklerinin oluşmadığı eşeysiz hücre bölünmesine amitoz bölünme denir.

Amitoz bölünmenin ana olayı çekirdek zarının erimemesidir. Bu nedenle mitoz bölünme ve mayoz bölünme süreçlerindeki gibi aşamalar olmaz. Önce hücre çekirdeği boğumlanarak ikiye bölünür. Ardından da sitoplazma bölünmesi gerçekleşir.

amitoz bölünme

Amitoz Bölünme Kimlerde Görülür?

Amitoz bölünme basit ve hızlı bir bölünme çeşididir. Bakteriler bu yolla ürer. Zaten bakteri gibi prokaryot gibi canlılarda çekirdek yoktur. Bu nedenle bakteride önce DNA kendini eşler. Ardından da sitoplazma bölünmesi görülür. Bakterilerde bölünme bu şekilde hızlıca gerçekleşir.

Bakteriler dışında ökaryot olan tek hücrelilerin (protista) bazılarında görülür. Amip ve öglena bunların başında gelmektedir.

Son olarak gelişkin canlıların kıkırdak hücrelerinde ve kanserleşmiş hücrelerde amitoz bölünme görülür. Kanserleşme hücrelerin çok hızlı ve kontrolsüz bölünmesi sonucunda gerçekleşmektedir.

Amitoz bölünmede çekirdek ve ardından sitoplazma önce uzar, sonra boğumlanır.

Mitoz ve Mayoz Bölünmede Çekirdek Bölünmesi Nasıl Olur?

Mitoz ve mayoz bölünme elbette amitoz bölünmeye göre çok gelişmiştir. Mitoz ve mayoz bölünmelerin her ikisinde de önce çekirdek bölünmesi gerçekleşir. Ancak çekirdeğin bölünebilmesi için önce çekirdek zarı erir. Ortada kalan genetik materyal bölünme ve eşlenme işleri tamamlandıktan sonra tekrar zarla sarılır ve yeni iki çekirdek oluşturulur.

Mayoz bölünmede ekstradan bir de genetik çeşitliliği sağlayacak parça değişimi gibi olaylar görülmektedir.

Bu açıdan bakıldığında amitoz bölünme çok daha basit bir bölünme şeklidir diyebiliriz.

Son olarak bir de endomitoz bölünme üzerinde duralım. Endomitoz bölünme bazı mantarlar türlerinde, terliksi hayvanda, bitkilerde polen ve embriyo kesesi oluşumunda görülür. Ayrıca gelişkin canlılarda karaciğer hücrelerinde görülmektedir.

Endomitoz bölünmede çekirdek boğumlanarak bölünür yine ama sitoplazma bölünmesi gerçekleşmez. Böylece hücreler çok çekirdekli kalır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − four =