Amonyak Asit Mi Baz Mı?

Maddelerin asit mi baz mı olduğu sorusu hep merak edilir. Örneğin karbondioksit, gazoz, kahve gibi maddelerle birlikte amonyak asit mi baz mı diye de çok soru sorulmaktadır. Bu yazıda buna kısaca açıklık getireceğiz.

Amonyak bir bazdır. Amonyağın kimyasal formülü ise NH3 şeklindedir. Bunu anlayabilmek için asit ve baz tanımlarını bakmak gerekir.

Sulu çözeltilerine H+ iyonu veren maddeler asitken OH iyonu veren maddeler ise bazdır. Amonyağı suya koyduğumuz zaman OH iyonu vermektedir. Bunu görebilmek için amonyağı su içine atıp iyonlaştıralım.

NH3 + H2O ↔ NH4 + OH tepkimesi amonyağın iyonlaşma tepkimesidir. Görüldüğü gibi amonyak baz özelliği göstermektedir.

Neden Karıştırıyoruz?

Amonyağın baz mı asit mi olduğunu karıştırmamızın temel nedeni bileşik formülünde OH olmamasıdır. Bizim bildiğimiz bazlar KOH, NaOH gibi direk OH içeren bazlardır. Amonyak ise susuz baz olarak bilinmektedir. Karıştırmamızın sebebi budur.

Amonyağın pH değeri 7’den büyüktür. Bunun testini yapmak için turnosal kağıdını amonyak çözeltisine batırdığımız zaman turnosolu maviye boyar. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki amonyağın baziklik kuvveti çok yüksek değildir. Bu nedenle zayıf baz sınıfında incelenir.

Son olarak asitler bazla tepkime verdiği için amonyağın önemli bir asit olan HCI ile tepkimesini ele alalım.

HCl + NH3 → NH4Cl

Normalde asit baz tepkimelerinde su ve tuz açığa çıkar. Ancak amonyağın susuz baz olmasından dolayı bu tepkimede su değil sadece tuz açığa çıkmaktadır.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =