Amonyak Ne İşe Yarar?

Kimya endüstrisinden birbirinden farklı birçok bileşik bulunmaktadır. Bu bileşiklerden biri de amonyak dediğimiz NH3 bileşiğidir. Amonyak asit mi baz mı yazısında amonyağın baz olduğunu söylemiştik. Şimdi de amonyak ne işe yarar sorusuna cevap verelim.

Amonyak gübre ürünleri başta olmak üzere birçok sanayi ürünün üretilmesinde kullanılan önemli bir bileşiktir. Ayrıca kimya laboratuvarlarında önemli bir kimyasal olarak yaygın bir kullanımı vardır. Asitlerin üretilmesini önemli bir maddedir.

Amonyak alkol müdür diye sık sorulmaktadır. Amonyak alkol değildir. Amonyak oda koşullarında gaz halinde olan ve epey zararları olan bir maddedir. Zehirli olan amonyak gazının keskin ve bayıltıcı bir kokusu vardır.

Amonyak bayıltıcı ve tehlikeli bir madde olduğu için laboratuvarlarda dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca düşük sıcaklıklarda patlayabilir.

Amonyak ne işe yarar

Amonyak Kullanım Alanları

Amonyak azot içeren bir bileşiktir. Azot ise gübrelerin ana elementidir. Bu nedenle azotlu gübrelerde amonyak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca amonyak azot hidrojen bileşiklerinde en kararlı olan yapıdır.

Amonyak bileşiğinin kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

  • Azotlu gübre ve nitrik asit gibi maddelerin üretilmesinde
  • Boya, plastik, naylon, parfüm, temizleyiciler ve patlayıcı maddeler gibi çeşitli kimyasalların üretilmesinde
  • İlaç sanayisinde
  • Rafine petrolün yan ürünlerinin nötr hale getirilmesinde
  • Asitlerin nötrleştirilmesinde
  • Asit üretiminde
  • Çeşitli maddelerdeki yağ lekelerinin temizlenmesinde
  • Sağlık sektöründe

Amonyağın Sağlığa Etkileri

Yukarıda belirttiğimiz gibi amonyak zararları olan bir maddedir. Ancak sağlık sektörü için de geniş kullanım alanları vardır.

Amonyağın birçok ilacın üretiminde rolü bulunmaktadır. Ayrıca sağlık için kullanılan çeşitli çözeltilerin içerisinde de amonyak bulunmaktadır. Asit zehirlenmesinde amonyak doktorlar tarafından kullanılır. Ayrıca böcek sokmalarında ve cilt problemlerinde amonyaklı maddelerden fayda sağlanır.

Amonyak zehirli bir madde olduğu için kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Amonyağın solunması ya da yutulması tehlikelidir. Ayrıca cilt ile teması da önemli derecede tahrişlere neden olur. Koklanması da tehlikelidir.

Amonyak solunduğunda ya da deri ile temas ettirildiğinde cilde ve solunum yollarına zarar verir. Göz ile teması gözde problemlere neden olur. Amonyak gazı koklandığında burunda yanma hissi meydana getirir. Herhangi bir bölgeyle teması halinde bol suyla yıkanıp doktora başvurulmalıdır.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + ten =