Ampulün İcadı ve Zaman İçindeki Gelişimi

Bazı teknolojik aletler o kadar hayatımızın bir parçası olmuşlar ki onları artık teknolojik cihaz olarak görmüyoruz bile. Ampul bunlardan biridir. Teknolojik bir ürün olmasına rağmen hep hayatımızda bulunan basit bir eşyaymış gibi görüyoruz onu. Bunun nedeni artık doğan nesillerin ampulün zaten var olduğu bir dünyaya doğmasıdır. Eskiler köylerine ilk ampulün gelişini hatırlar. Yeni nesiller için ise ampul sanki hep varmış gibi gelir. Bu yazıda ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi üzerinde duracağız. Verdiğimiz bilgileri ödevinizde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Ampulün icadı bir ihtiyacın sonucudur. Işığın yetersiz olduğu akşam saatlerinde aydınlanma ihtiyacı çok temel bir ihtiyaçtır. Ateş, meşale, kandil gibi araçlar zaman içerisinde aydınlanma amacıyla kullanılmıştır. Ampulün ortaya çıkması ve geliştirilmesiyle elektrikle aydınlanma temel aydınlanma haline gelmiştir.

ampulün icadı ve zaman içindeki gelişimi

Ampulün İcadı ve Zaman İçindeki Gelişimi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Ampulün hayatımıza girmesi bir anda olmamıştır. Birçok mucit tarafından ampulün icadı istenmiş ve planlanmıştır. Ampul ne zaman bulundu dediğimizde net bir tarih veremiyoruz çünkü ampul kademeli olarak geliştirildi. Ampulün bulunuşu 19. yüzyılda kademeli olmuştur. Bugün ampul hakkında bilgilerimiz çok daha ileri bir noktaya gelmiştir.

Ampulün icadı ve gelişimi maddeler halinde şu basamaklarla olmuştur:

  • 1800 yılında Volta tarafından ampul prototipi geliştirildi.
  • 1802 yılında Humprey Davy kömürden ilk işlevsel ampulü icat etti. Bu ampul Kömürden olduğu için çabuk sönüyordu.
  • 1840 yılında  Warren De Le Rue kömür yerine daha farklı maddeler kullanarak daha verimli bir ampul üretti.
  • 1848 yılında William Staite, Rue tarafından üretilen ampulü bataryalı hale getirdi. Ancak batarya bittiğinde ampul sönüyordu.
  • 1850 yılında Joseph Swan batarya sorununu çözmek için ampul içerisinde vakum pompa koydu ancak ampul yeterince ışık vermiyordu.
  • 1879 yılında meşhur Thomas Edison uzun süren çalışmalar ve binlerce deney sonrasında günümüzde kullandığımız ampulün ilk halini geliştirdi.
  • Zamanla kullanılan malzemeler ve verimlilikte ampul daha da geliştirildi.
  • Elektriğin yaygın hale gelmesiyle ampul kullanımı da yaygınlaştı.
  • Zamanla florasan lambalar, led lambalar ve diğer aydınlanma araçları geliştirildi.

Ampulün icadı insanlık tarihinde bir devrimdir. Bu nedenle genellikle icat deyince aklımıza ampul, mucit deyince ise aklımıza Edison gelir. Ampulün yaygınlaşmasıyla birlikte aydınlanma sorunu büyük oranda çözülmüştür.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + seven =