Ampulün İnsanlığa Sağladığı Faydalar

Biliyorsunuz icat denince aklımıza genellikle ampulün icadı gelir. Bunun nedeni bu icadın hayatımızı ciddi anlamda değiştirmiş olmasıdır. Bu yazıda ampulün insanlığa sağladığı faydalar hakkında konuşacağız. Böylece bu tür bir ödevle karşılaştığınızda ya da kompozisyon yazmak istediğinizde faydalanabileceğiniz bir kaynak da oluşmuş olacağız.

Ampulün elbette insanlığı sağladığı sayısız fayda vardır. Ampulün icadı ve zaman içerisindeki gelişimi üzerinde daha önce durmuştuk. Bu nedenle bu yazıda daha çok faydalara ağırlık vereceğiz.

ampulün insanlığa sağladığı faydalar

Ampulün Faydaları Nelerdir?

Ampulün insanlığa sağladığı faydalar maddeler halinde şöyle özetlenebilir:

  • Eskiden ışık olmadığından dolayı akşam erken uyumak zorunda kalan insan akşamları da verimli kullanmaya başlamıştır.
  • Sokak ve yolların aydınlatılmasıyla birlikte güvenlik daha kolay sağlanmıştır.
  • Aydınlatma teknolojisinin daha kolay ve ulaşılabilir hale gelmesine olanak doğmuştur.
  • Ampulün kullanılmasıyla ticarethaneler, okullar, fabrikalar daha verimli çalışmaya başlamıştır.
  • Ulaşım imkanları artmıştır.
  • Araçların ışıklandırılması sağlanmış böylece akşam saatlerinde de ulaşım mümkün olmuştur.
  • Birçok alanda verimlilik aydınlatma ile birlikte artmıştır.
  • İnsanlar her gün kandil yakma, söndürme, doldurma ve temizleme gibi yüklerden kurtulmuştur.

Ampulün yararları o kadar çoktur ki bu yararları anlamak için ampul olmasaydı ne olurdu diye sormak gerekir. Bu soruya verdiğiniz cevaplar işte ampulün insanlığa yararları hakkında söyleyebileceklerinizdir.

Ampul Neden İcat Edildi?

Hiçbir icat boşuna yapılmamıştır. Her icat bir ihtiyacı karşılamak üzerine ortaya çıkmıştır. Ampulün icadı bu açıdan oldukça ilginçtir. Çünkü ampulün bir ihtiyaç olduğu zaten bilinmekteydi ve icadı için birçok deney yapılmaktaydı.

Thomas Edison’un yaşadığı devirde ampulün bulunmasıyla ilgili zaten süregelen çalışmalar vardı. Yukarıda linkini verdiğiniz yazıda bu basamaklara değinmiştik. Dolayısıyla herkesin ihtiyacını karşılayacak ve ticari olarak kar elde etmeye yarayacak bir ampul geliştirme fikri canlı bir fikirdi.

Edison birçok icat gerçekleşmiş ve icatlara aç olan o günün dünyasında bunları satarak iyi paralar kazanmıştır. Ampulün icadı sürecinde de ekibiyle birlikte sürekli denemeler yaparak her yerde kullanılabilecek bir ampul üretmeyi hedefliyordu. Ampulde cam, parlatıcı gaz ve flaman kullanılacağını zaten biliyordu. Doğru flamanı doğru ölçü ve doğru gazlarla kullanma asıl meseleydi.

Edison’un ekibiyle çalıştığı atölyesinde sürekli denemeler yapılmakta ancak istenen sonuçlar elde edilememekteydi. Ekipten bazıları denemeyi bırakmak gerektiğini savunuyordu. Edison ise bu konuda ısrarcı davranmış ve ampulü geliştirmeye devam etmiş, sonunda da hedefine ulaşmıştır.

Ampulün icat edilmesiyle birlikte aydınlanma sürecinde büyük bir değişim yaşanmaya başlanmış ve ampul zamanla her yere yayılmıştır.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − eleven =