Aşçı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Çok eskiye dayanan ve gelecekte de bitmeyecek meslekler vardır. Bunlardan biri de aşçılıktır. Eğer yemek yapmayı seviyor ve bu işe tutkunsanız aşçı olmayı kesinlikle düşünebilirsiniz. Bugün profesyonel bir aşçı birçok insanın kazanamadıklarını kazanabiliyor.

Bu yazıda aşçı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca aşçılıkla ilgili kafanıza takılan bazı konuları da aydınlatmaya çalışacağız.

Aşçı olmak için iyi olması gereken dersler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

  • Türkçe
  • Temel matematik
  • Tarih
  • Coğrafya
  • Felsefe
  • Din kültürü ve ahlak bilgisi

Aşçı olmak için 2 yıllık aşçılık bölümünü okursanız ilk sınav puanıyla (TYT) tercih yaparsınız. Ancak 4 yıllık gastronomi ve mutfak bölümü okumak istiyorum derseniz de sözel puan türüyle yerleşeceğiniz için sözelde etkili olan Türkçe, edebiyat, tarih, coğrafya, felsefe gibi dersler daha çok önem kazanmaktadır.

Aşçı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

Aşçılıkla İlgili Merak Edilen Sorular

Bazı sorular üzerinden gitmek konuyla ilgili daha çok bilgi sahibi olmamıza olanak sağlayacaktır.

Okul okumadan aşçı olunur mu?

Elbette olunabilir. Geleneksel aşçılarımız birçoğu üniversite okumamıştır. Ancak burada olduğunuza göre siz okuyup üst düzey bir aşçı olmak istiyorsunuzdur. Liseyi mutlaka bitirmenizi öneririz. Ardından dışarıdan aşçılık yapacaksanız dahi 2 yıllık bir aşçılık yüksek okulu okumak size fayda sağlayacaktır. Okuldan korkmayın. Seviyorsanız okulu da rahatlıkla bitirirsiniz.


Aşçı olmak için sayısal mı sözel mi okumak gerekir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi 2 yıllık aşçılık bölümü için TYT puanı yeterlidir. Gastronomi bölümü için ise sözel bölümden puan yapmanız gerekir.


Aşçı olmak için lisede hangi bölüm seçilmeli?

Lisede sözel seçebilirsiniz. 4 yıllık aşçılık okulları sözel puan türüyle öğrenci almaktadır. Ancak günümüzde alan dışı tercih yapmak da mümkün. Yani sayısal öğrencisi de sözel bir bölüm tercihi yapabilmektedir.


Aşçı olmak için kaç yıl okunur?

2 yıl veya 4 yıl okuma olanakları mevcuttur. Hiç okumadan da aşçı olabilirsiniz. Ancak eğitimli bir aşçının iyi yerlerde çalışması daha olasıdır. Meslekte kendinizi ilerletmek ve iyi bir yerde çalışmak istiyorsanız mutlaka bu işin okulunu okumanızı tavsiye ederiz.


Aşçı olmak için gereken belgeler nelerdir?

Okulu okuduysanız diplomanız yeterli olacaktır. Ancak bunun dışında ne kadar sertifika alırsanız o kadar kardır. Belediyenin ve çeşitli kursların verdiği aşçılık sertifikasıyla aşçılık yapabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz yer sizden ayrıca sağlık raporu isteyecektir. Bu raporu herhangi bir sağlık kuruluşundan çıkarabilirsiniz.

Aşçı Olmak İçin Gereken Özellikler

Biraz da açı olmak için gereken özellikler üzerinde duralım. Burada sıradan bir aşçı olmaktan değil, iyi bir aşçıdan bahsediyoruz. Günümüzde öyle iyi aşçılar var ki sadece özel kurumlarda özel yemekleri yaparlar ve kazançları da bir hayli iyi olur.

Bir kere ilk şart yemeği, yemek yapmayı sevmeniz gerekir. Bu işin temelidir. İnsan sevmediği işte başarılı olamaz.

Geleneksel bilginin yanına okul bilgisini eklemenizi öneririz. Bol sertifika almak, dünya mutfağını araştırmak ve bunları öğrenmek, sağlıklı beslenme ve yiyecekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak size çok şey katacaktır.

Yapacağınız yemekleri beğenmeyip hep daha iyisini hedeflemelisiniz. Eğer iyi bir tat duygunuz varsa iyi yemek yapma daha kolay hale gelecektir.

Aşçılık mesleğinde altın kural hijyendir. Birçok kurum gizlice aşçının hijyen kültürünü takip eder. Hijyen konusunda hassas davranmayan bir aşçının bütün bilgisi ve yetenekleri boşa gider.

Fark yaratmak istiyorsanız size bir tavsiyemiz daha var. Yabancı dil öğrenin. Hedefiniz üst düzey bir aşçı olmak ise yabancı dil bilmek, yabancı kültürleri tanımak, dünya mutfaklarını okumak gibi hedefleriniz olmalıdır. Bu da yabancı dille mümkün olur. Eğer İngilizceyi bilir ve aktif olarak kullanırsanız gerçekten birçok rakibinizin önüne geçmiş olursunuz.

Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + four =