Asit Baz Tepkimeleri

asit baz tepkimeleriAsit ve baz kavramlarını öğrendikten sonra asit baz tepkimeleri konusuna bakmamız gerekir. Kimya öğrenmek istiyorsak asit baz tepkimeleri hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıyız. Asitler ve bazlar kimyada sürekli karşımıza çıkan kavramlardır. Bu nedenle hiç bilgisi olmayanlar için asit baz kavramları adlı yazıyı hazırlamıştık. Burada bu konu için gerekli temel kavramları tanımlamıştık. Eğer hiçbir bilginiz yoksa önce o konuya bakmanızı tavsiye ederiz. Asit baz tepkimeleri kimyada en yaygın tepkime türlerinden biridir. Bu nedenle lise düzeyinde kimya dahilinde buna ayrılmış bir konu bulunmaktadır. Çünkü bu tepkimelerin birçok çeşidi ve dinamiği vardır. Biz burada birkaç tepkime örneği vererek açıklamasında bulunmakla yetineceğiz. Emin olun ki birkaç tepkime bilmek komple bütün konuyu bilmenin temel anahtarıdır.

En Yaygın Asit Baz Tepkimeleri

Asit baz tepkimeleri nötrleşme tepkimeleridir. Bir asit ve bir baz bir araya gelerek nötr olan su ve tuzu oluştururlar. Fakat asit bazdan güçlüyse oluşan tuza asidik tuz deriz. Tam tersi de aynen geçerlidir. Kuvvetli bir baz ile zayıf bir asidin tepkimesinden oluşacak tuz tabi ki bazik özellik gösterecek ve tam nötr olmayacaktır.

HCl + NaOH → H2O + NaCl

Yukarıda gördüğünüz tepkime en standart asit ve baz tepkimelerinin başında gelir. Hidroklorik asit ile sodyum hidrooksit bir araya gelerek tepkime oluşturur. Burada HCl asit ve NaOH bazdır. Bu tepkime sonucunda gördüğünüz gibi su ve sofra tuzu çıkar. Ürünler tarafında çıkan maddelerden bilmediğimiz bir şey bulunmamaktadır. Asit baz tepkimeleri bununla tabi ki sınırlı değildir. Ancak bu tepkimeyi bilmek size olayın mantığını kavratacaktır. Yukarıdaki tepkime asit ve baz tepkimelerinin özeti niteliğindedir.

NH4 + H2O → H3O + NH3

Yukarıda tepkimede su yanındaki asit olduğu için bazik özellik gösterir. NH3 bu durumda konjuge baz olurken H3O ise NH4‘ün konjuge asididir.

Bu tepkime de yine proton verenin ast proton alanın baz olduğunu anlamamız açısından önemlidir. Asit baz tepkimeleri büyük oranda proton (hidrojen) verme ve alma şeklinde gerçekleşir. Proton ve hidrojen kavramlarının birbiri yerine kullanılması hidrojenin nötronsuz ve tek bir protondan oluşan bir atom olmasından kaynaklanmaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − fourteen =