Bağ Dokusu ve Önemi

Biyoloji dersinde dokuların anlaşılması hayvan ve bitki gibi karmaşık canlı organizmalarının kavranabilmesi için önemlidir. Bağ dokusu insanda bulunan en temel dokulardan biridir. Bağ dokusunun adından da anlaşıldığı gibi temel işlevi diğer doku ve organların arasındaki bağlanmayı sağlamaktır. Epitel dokunun önemi yazısında epitel dokuyu öğrenmiştik. Bağ dokusu bir nevi dolgu maddesi işlevi gördüğü için epitel dokunun aksine hücreler arasındaki boşluk fazladır.

Temel bağ dokusunun en önemli işlevi organlara destek olmak, organların sağlam kalmasını sağlamaktır. Vücuttaki organların oturacağı bir sistem olarak düşünebiliriz bağ dokusunu. Aslında kemik dokusu, kıkırdak dokusu, kan ve yağ dokusu da bağ dokusunun birer alt elemanıdır. Bu nedenle bağ dokusu denince aklınıza çok geniş bir çerçeve gelmelidir. Temel bağ dokusunun içerisinde kollajen lifler, elastik lifler ve ağsı lifler bulunur.

Kıkırdak dokusu bağ dokusunun önemli bir parçadır. Eklemlere esneklik sağlayan bu dokunun hiyalin kıkırdak, elastik kıkırdak ve fibröz kıkırdak gibi alt kümeleri bulunur. Kıkırdak dokunun içerisinde kan damarları bulunur. Kıkırdaklar genellikle kemik başlarında konumlanmıştır. Kıkırdak dokusu omurgalı canlıların iskelet sistemini oluşturur. Kıkırdak dokusu zamanla kemik dokusuna dönüşebilir.

Kemik dokusu destek ve hareket sistemimizin temelini oluşturmaktadır. Bu doku da yine bağ dokusunun bir alt kümesidir. Kemik hücresine osteoist hücreleri arasında boşluğa ise osein adı verilir. Kemik dokusunu sıkı kemik dokusu ve süngerimsi kemik dokusu şeklinde ikiye ayırabiliriz. Sıkı kemik dokusu daha yoğun ve sertken süngerimsi kemik dokusu ise daha yumuşaktır. Kemiğin sertliğini belirleyen ise hücrelerinin sıklığı ve hücrelerdeki inorganik-organik madde oranıdır. Yaşlandıkça kemik dokusu daha sert ve kırılgan hale gelir. Yaşlılarda görülen bacak kırılması olayı bu nedenledir.

kemik dokusu

Yağ dokusu yine başka bir bağ dokusu türüdür. Yağ hücrelerinden meydana gelen bu dokuda metabolizma düşüktür. Göbek yapıp yağlandıkça yağ dokusu miktarımızı arttırmış oluruz. Yağ hücrelerinin sitoplazmasında bol miktarda yağ damlacığı bulunur. Bu hücreler yağ depo etmek için oluşmuşlardır. Yağ dokusu hücrelerine lipoblast denir. Yağ dokusu mevcut olduğu yerde sarma yaparak koruma görevini üstlenir. Gebe kadınlarda da rahmin yumuşak bir yere yaslanması için yağlanma artar.

Kan hücreleri bağ dokusunun bir parçasıdır. Zaten başka bir bağ dokusu elemanı olan kemiğin içindeki ilikten üretilirler. Kanı kan plazması ve kan hücreleri olmak üzere iki yapıdan meydana gelir. Plazmanın çok büyük bir bölümü sudan oluşur. Alyuvar, akyuvar gibi tanecikler de kan hücrelerini meydana getirir. Kan hücrelerinin sayısı ve çeşidi oldukça fazladır. Birçok faaliyet için özelleşmiş kan hücreleri bulunmaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =