Bitkilerde Dişi Üreme Hücresinin Oluşumu

Eşeyli üreyen bitkilerde dişi ve erkek üreme hücresi oluşum süreçlerini iyi bilmek bu canlıların üremesini anlamak için çok önemlidir. Bu yazıda bitkilerde dişi ürüme hücresinin oluşumu üzerinde duracağız. Bildiğimiz gibi üreme hücrelerine gamet denir.

Dişi gamet ve erkek gamet dişi üreme organı içerisinde bir araya gelerek döllenmeyi gerçekleştirir ve tohum oluşturur. Daha önce bitkilerde erkek üreme hücresi oluşumu kısaca anlatılmıştı. Burada anlatılanları da görsel üzerinden canlandırarak anlamaya çalışırsanız daha kalıcı olacaktır.

Dişi Üreme Hücresi Oluşumu

Bitkilerde çiçek üreme organıdır. Çiçeğin yapısında bulunan yumurtalığın içinde bir veya daha fazla sayıda tohum taslağı bulunmaktadır. Tohum taslağında 2n (diploid) kromozomlu megaspor ana hücreleri bulunmaktadır. 2n kromozomlu olan bu hücreler, mayoz bölünmeyle n (haploid) kromozomlu dört adet megaspor hücresini oluşturur.

Çoğunlukla bu dört hücreden üçü erir ve kaybolur. Geriye bir tane megaspor hücresi kalır. Bu hücre büyümeye devam eder. Ardından bu hücre 3 kez art arda mitoz gerçekleştirir. Ancak bu mitoz bölünmelerde sitoplazma bölünmesi (sitokinez) görülmez. Yani 8 çekirdeği olan bir hücre oluşur. Mitozla oluşan bu çekirdekler n kromozomludur.

Hücre içerisinde oluşan 8 çekirdek, tohum taslağı içinde çeşitli yerlere dağılır. Çoğunlukla 2 tanesi tohum
taslağında ortaya kısma gelir ve polar çekirdekleri medyana getirir. Ovaryum açıklığının
(mikropil) ters tarafında bulunan 3 çekirdeğe ise antipot çekirdek denir.

Ovaryum açıklığının olduğu tarafta da yine üç çekirdek vardır. İşte bu üç çekirdekten ortancası yumurta hücresidir. Üreme hücresi olan yumurta hücresinin iki tarafındaki çekirdeklere de sinerjit çekirdek denir. Bu süreç ardından tohum taslağının döllenmeye uygun hale gelir. 8 çekirdekli bu yapıya embriyo kesesi denmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six − three =