Bolluk ile İlgili Cümleler

Bolluk kelimesi Türkçemizde yaygın kullanan kelimelerden biridir. Ancak bazılarımız bunun tam olarak nasıl kullanılacağını bilmiyor olabilir. Bu yazıda bolluk ile ilgili cümleler için örnekler vereceğiz. Ancak önce bu kelimenin ne anlama geldiğini hatırlamalıyız. Anlamı öğrendikten sonra siz de cümle kurabilirsiniz.

Bolluk kelimesinin sözlük anlamı: Bol olma durumu, genişlik, fazlalık, parasal anlamda rahatlık gibi çeşitli anlamları vardır.

Bolluk kelimesinin zıt anlamlısı: Azlık, darlık, kıtlık şeklinde olabilir.

Bolluk genel anlamda bol olma yani fazla olma durumudur. Cümle içerisinde farklı anlamlarda kullanılabilmektedir. Örneğin zenginlik manasına kullanılabileceği gibi bir kıyafetin geniş gelmesi anlamında da kullanılabilir. Hangi anlamda kullanılıyorsa zıt anlamlısı da o şekilde ifade edilebilir.

Bolluk kelimesi Türkçedeki bol kelimesinden türeyen bir sözcüktür. Sözcük türü açısından ise isimdir. Bol kelimesi yapım eki alarak bolluk haline gelmiştir.

Bolluk ile ilgili cümleler

Bolluk ile İlgili Cümle Örnekleri

Yukarıda bolluğun ne manaya geldiğini basitçe anladık. Birbirine yakın birçok konuda kullanılan bu sözcüğün kullanımına örnekler vererek daha iyi anlayabiliriz. Cümle örnekleri şöyle sıralanabilir:

  • Eskiden bu kadar paramız yoktu ama şimdi bolluk içinde yaşıyoruz. (Parasal rahatlık, zenginlik)
  • Bu kıyafet güzel ama üst kısmında biraz bolluk var. (Genişlik)
  • Bu sene mahsuller iyi geldiği için sebze konusunda ülkece bir bolluk yaşıyoruz. (Fazlalık)
  • Allah sana bolluk ve bereket versin.
  • Bolluk zamanlarında önlem alıp darlık zamanlarına hazır olmak gerekir.
  • Bollukta da yoklukta da her zaman şükretmek gerekir.
  • Kendisi bolluk içerisinde yaşamasına rağmen akrabalarına hiç yardım etmiyordu.
  • Bu sene domates bolluğu var bu nedenle fiyatların çok yükseleceğini sanmıyorum.

Yukarıdaki örnekleri kendiniz de çoğaltabilirsiniz. İlk üç örnekte parantez içerisinde ne anlamda kullanıldığını da belirttik. Dikkat ederseniz bu anlamların tamamı miktar olarak fazlalığa dayanmaktadır. Siz de bolluk kelimesiyle ilgili kendi cümle örneklerinizi yazabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =