Bozkır İklimi

Bozkır iklimi Dünya genelinde en çok görülen, çok sayıda toprağı ve insanı etkileyen iklim türlerinden biridir. Ülkemizin de çoğu yerinde ana iklim tipi olması sebebiyle, sınavlarda karşımıza çıkma ihtimali olan bu konuyu sizlere aktaracağız.

Bozkır İkliminin Özellikleri

Bu başlıkta sizlere konuya giriş mahiyetinde, bu iklim tipi ile ilgili temel bilgiler vereceğiz.

Bozkır iklimi, en soğuk ayında sıcaklığın asla sıfır santigrat dereceyi geçmediği iklim tipidir. Karasal iklim ya da step iklimi dendiği de olur. Mevsimler arası sıcaklık farkı yüksektir. Daha çok ılık mevsimlerde yağışlar görülür. Fakat Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı istisnalarda bu iklim tipinde yazın daha fazla yağış görülebilmektedir. Bu iklimde yazın sıcaklıklar kış mevsimine göre daha istikrarlıdır.

bozkır iklimi

Bu mevsimde en sıcak aylar yaz aylarıdır. En soğuk aylar kış aylarıdır. Yazın en sıcak ayı olan Temmuz ayında sıcaklık 20 santigrat dereceyi aşar. En soğuk aylarda -10 derece gibi değerler görülür. En az yağış sonbahar aylarında alınır ki yağışlar 50 mm seviyesini geçmez. En çok yağış alınan Haziran ayında ise 150 mm’ye kadar yağışlar görülebilir.

Bozkır İklimi Nerelerde Görülür?

Bu başlık altında siz okuyucularımızın konuyu bütünüyle kavrayabilmesi için bozkır iklimin görüldüğü yerler hakkında birkaç temel bilgi verip konuyu pekiştireceğiz.

Bozkır iklimine Dünya genelinde orta kuşakta 40 ve 55 kuzey paralelleri arasında rastlanır. Güney Yarım Küre’de pek rastlanılan bir iklim tipi değildir. Dünya’da yaygın olarak görüldüğü yerleri ise şöyle sıralayabiliriz: Kuzey Amerika kıtasının orta ve kuzey kısımları, Avrupa kıtasının okyanuslara ve Akdeniz’e uzak iç kesimleri ile Asya kıtasının iç kesimlerinin kuzeyinde bu iklim tipine rastlanır.

Türkiye de yukarıda bahsedilen paraleller arasında yer aldığından Türkiye’de de bu iklime rastlanır. Bunun en güzel örneği İç Anadolu bölgesidir. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun bazı kesimlerinde de bu iklime rastlanabilir.

Bozkır İklimi Bitki Örtüsü

Şimdi konuyu tamamlamak için bu iklim tipinin bitki örtüsü hakkında bazı gerekli bilgileri sizlerle paylaşalım.

Bozkır ikliminin bitki örtüsünü bozkırlar oluşturur. Kitaplarda ve sınavlarda step ismi de çokça kullanılır ki bu da aynı şeyi ifade etmektedir. Bozkır terimi, genellikle ağaçsız, çayır, ot ve çalılık alanları ifade etmektedir. Gür bir bitki örtüsü değildir.

Bu iklim tipinin görüldüğü yerlerde tepelerin çıplak, düzlüklerin ise boyu belli bir seviyeyi geçmeyen otlarla kaplı olduğu çok rahat görülebilir. Bozkırlarda ya da yaygın bir diğer deyişe steplerde, gelincik, yavşan otu, kardelen, üzerlik, kekik gibi bitkiler görülür. Bu alanlarda beşeri ve ekonomik faaliyet olarak tahıl tarımının yapıldığı görülür. Tarımı yapılan en önemli tahıl ürünleri ise buğday ve arpa olmaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + 18 =