Bürokrat Nasıl Olunur?

Devlet kademelerinde yer almak hem kariyer açısından hem de yaşadığın devlete iyi hizmet etmek açısından önemli bir fırsattır. Eğer kendinize ve çalışma anlayışınıza güveniyorsanız bürokrat olmayı düşünebilirsiniz. Peki kimler bürokrat sayılır? Bu yazıda bürokrat nasıl olunur sorusuna cevap verecek ve konuyla ilgili bazı önemli noktalara değineceğiz.

Öncelikle bürokrat nedir ona değinelim.

Kamuda (devlette) çalışan üst düzey yöneticilere bürokrat denir. Bürokratlar seçimle değil atama yoluyla gelirler. Bürokratlar önemli devlet adamlarıdır. Devletin çeşitli kademlerinde görev alan çok sayıda bürokrat bulunur.

Müsteşar, kaymakam, vali, milli eğitim müdürü, emniyet müdürü, özel kalem müdürü gibi makamlar bürokratlara örnek olarak gösterilebilir.

Kimler bürokrat sayılır derseniz devlette atama yoluyla gelen bütün idarecileri sayabilirsiniz. Kamuda çalışan idareciler genel olarak bürokrat sayılmaktadır.

Bürokrat nasıl olunur

Nasıl Bürokrat Olabilirim?

Bürokratlar atandığı için kamuda herhangi bir kademede başladığınız zaman yükselmek ve idareci olmak sizin için bir şans olarak duruyor. Ancak kaymakam gibi bürokratlar sınav ile alındığı için bu tür yolları da düşünebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey üniversitede bölüm seçerken devlette çalışma şansı olan alanlar seçmektir. Bunun dışında hangi alanda yükselmenin daha hızlı ve kolay olacağını da araştırmalısınız. Örneğin bir devlet dairesine en alt kademeden memur olarak girip idareci olma şansınız bulunabiliyor. Ancak kaymakamlık sınavına girerek doğrudan kaymakam olma şansınız da var.

Büyükelçi olmak için ise Uluslarası İlişkiler veya benzeri bir bölümü okuyarak devletin belirlediği şartları sağlamak gerekir. Bunlardan en önemlisi yabancı dil bilgisidir.

Atama yoluyla yükselmek için kendinizi göstermeniz gerekiyor. Bunun için de çalıştığınız kurum içerisinde sivrilen, çalışkan ve ilkeli bir kamu çalışanı olmanız önemlidir.

Bürokratlar devletin ana iskeletini oluşturur. Bu nedenle bir devletin kalitesi yetiştirdiği bürokratlarla ölçülür. Size tavsiyemiz eğer bürokrat olmak istiyorsanız maaşları için değil, iyi bir idareci olarak devlete hizmet etmek amacıyla bu alanı seçin.

Bürokrat maaşları ile ilgili rakam vermek doğru olmaz. Çünkü alanına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bürokratların iyi maaşlar aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca birçok yan haklar da mevcuttur.

İyi Bir Bürokratın Özellikleri

İyi bir vali ili, iyi bir kaymakam ilçeyi temsil eder. İyi bir büyükelçi ise bütün ülkeyi yabancılara karşı temsil eder. Bu nedenle saygın bir ülkenin iyi bürokratları vardır. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti tarih boyunca önemli bürokratlar yetiştirmiştir.

İyi bir bürokratın taşıması gereken özelliklerden bahsedeceğiz. Bu özellikleri taşıdığınız zaman hem iyi bir kamu görevlisi olursunuz hem de yükselmeniz daha da kolay hale gelir.

İyi bürokratın sahip olması gereken en önemli özellikler şöyle sıralanabilir:

 • Dünyayı tanır. Yabancı dil mutlaka bilir.
 • Kendi ülkesini tanır. Ülkenin coğrafyasına ve tarihine hakimdir.
 • İş disipline sahiptir. Vaktinde işinde olur. Giyimine ve kişisel bakımına özen gösterir.
 • Yaptığı işin mevzuatını ve kanunlarını bilir. İşleri kitabına uygun halde yapar. Anayasa konusunda bilgi sahibidir.
 • Çevre edinir. İnsanlarla ilişkilerine özen gösterir. Bilmediği konuları çevresine danışır.
 • Her şeyi kayıt altına alır. Evrak konularına hakimdir.
 • Devlet geleneğine sahiptir. Kişisel çıkarlarına işin için katmaz. Devleti ve hizmet ettiği milleti önceler.
 • Makam, mevki maaş peşinde koşmaz. Görev ve hizmet peşinde koşar.
 • Kendini geliştirir. Sürekli okur ve araştırır.
 • Hiçbir zümrenin adamı olmaz. Vatandaşlar arasında asla ayrım yapmaz. Kişisel fikirlerini profesyonel işine karıştırmaz.
 • Mütevazidir. Hangi makamda olursa olsun israf yapmaz. Kendini büyük görmez. En alttan en üste herkesin derdiyle ilgilenir.

Bu özelliklere sahipseniz iyi bir bürokrat olursunuz. Devlet adamı kimliği taşır ve devlete hizmet edersiniz. Bunun karşılığını da fazlasıyla alacağınızı unutmayınız. Devlette bürokrat maaşları oldukça iyidir. Ayrıca çeşitli özlük haklarıyla birlikte iyi bir sosyal hayata sahip olursunuz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + 5 =