Çamaşır Sodası Formülü

Temizlikte kullanılan önemli maddelerden biri çamaşır sodasıdır. Aynı zamanda kimyasal bir madde olan çamaşır sodasının kullanımı çok eskiye dayanmaktadır. Bu yazıda çamaşır sodası formülü ve çamaşır sodasının özellikleri üzerinde duracağız.

Çamaşır sodası formülü Na2CO3 şeklindedir. Bilimsel adı ise sodyum karbonattır. Geleneksel adı olan çamaşır sodası eskiden beri kullanılmaktadır.

Çamaşır sodasının formülünü basit olarak öğrendik. Şimdi de çamaşır sodasının özellikleri üzerinde duralım.

Çamaşır sodası ile çamaşır suyunu karıştırmamak gerekir. Çamaşır suyu formülü NaClO şeklindedir ve kimyada sodyum hipoklorit olarak adlandırılır.

Çamaşır sodası formülü

Çamaşır Sodası Özellikleri

Eskiden kullanımı çok yaygın olan çamaşır sodası birçok farklı kimyasal temizleyicinin çıkmasıyla eski popülaritesini yitirmiştir. Ancak yine bazı alanlarda kullanımı olan önemli bir kimyasal bileşik olarak kalacaktır.,

Çamaşır sodasının ana işlevi suyun sertliğinin giderilmesidir. Bu özelliğinden dolayı çamaşır dışında da temizlik malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Peki suyun sertliği nasıl giderilir diyorsanız anlatalım.

Çamaşır sodasının yapısında sodyum ve karbon bulunur. Sodyum +1 değerlikli olduğu için 2 sodyum ile bir karbonat ancak nötrleşmiştir. Çünkü karbonat -2 yüklüdür. Sodyum karbonatın iyonlaşma denklemini yazalım: Na2CO3 → 2Na+ + CO3-2 şeklindedir.

Suda sertliğe neden olan kalsiyum elementi sodyumdan daha aktiftir. Bu nedenle kalsiyum iyonları (Ca+2) karbonatla bir araya gelir ve ikisi çökelerek CaCO3 katısını oluşturur. Suda kalsiyuma göre daha hafif olan sodyum kalır. Böylece su sertliği giderilmiş olur. Yumuşayan su çok daha iyi temizleyecektir.

Çamaşır sodası asit mi baz mı diye çok sık soruluyor. Formülü incelendiğinde metal içeren bir bileşik olduğu görülür. Bu nedenle çamaşır sodası bazdır. pH değeri de normal koşullarda 11 civarındadır.

Çamaşır Sodasının Kullanım Alanları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi özellikle çamaşır makinesi bu kadar yaygınlaşmadan önce elde yıkamalarda çok yaygın olarak çamaşır sodası çamaşır yıkamada kullanılmaktaydı. Sodyum karbonata bu geleneksel ad zaten çamaşır yıkamada çok kullanıldığı için verilmiştir.

Günümüzde de yine çamaşır yıkamada, özellikle temizlikte beyazlatma hedeflendiğinde kullanılır. Ayrıca bulaşıkları yıkarken de yine çamaşır sodasından faydalanılmaktadır. Cam ve tuğla üretimi başta olmak üzere çeşitli sanayi dallarında da sodyum karbonattan faydalanılmaktadır.

Evde tuvalet temizliğinde, tencere tava temizliğinde, bulaşık yıkamada, perde beyazlatmada, ocaktaki lekelerin çıkarılmasında çamaşır sodası yoğun olarak kullanılmaktadır. Kullanımı güvenli olan bu madde bazik özelliği güçlü olduğundan bir miktar tahrişe neden olabilir. Bu nedenle eldiven ile kullanımı daha çok önerilmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + four =