Canlı Varlıkların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Çevremizdeki varlıklar canlı varlıklar ve cansız varlıklar olarak ikiye ayrılırlar. Daha önce canlı varlıklar nelerdir öğrenmiştik. Bu yazıda canlı varlıkların ortak özellikleri nelerdir öğrenmeye çalışacağız. Canlı varlıkların ortak özellikleri bütün canlılarda bulunan özelliklerdir.

Canlı varlıkların ortak özellikleri maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır:

  1. Beslenme
  2. Solunum
  3. Boşaltım
  4. Üreme
  5. Hücresel yapı gösterme
  6. Biyolojik organizasyon
  7. Uyarılara tepki verme

Yukarıda saydığımız bu 7 ortak özellik canlı varlıkların ortak özellikleri olarak bilinir. Bu özelliklere bakarak biz canlı varlıklar ile cansız varlıkları ayırt etmekteyiz. Bu özellikler cansız varlıklarda görülmez.

Canlıların ortak özelliklerine büyüme, gelişme, iç dengeye sahip olma, metabolizma gibi özellikleri de eklemek mümkündür.

Canlı varlıkların ortak özellikleri nelerdir

Canlıların Ortak Özellikleri Kısa Özet

Yukarıda bahsettiğimiz canlıların ortak özellikleri hakkında kısa ve özet açıklama yapalım.

Beslenme: Canlılar beslenerek ihtiyaç duydukları maddeleri almak zorundadır.

Solunum: Canlıların enerji elde etmek için solunum yaparlar. Solunum sistemi olmayan canlılar basit solunum yaparlar.

Boşaltım: Canlılar atık maddeleri uzaklaştırırlar. Buna da boşaltım denir.

Canlılarda görülen beslenme, solunum ve boşaltım gibi olaylara metabolizma denmektedir.

Üreme: Üreme canlıların öldükten sonra nesillerinin devamı için gereklidir. Üreme ve çoğalma olmasa canlının soyu tükenir. Bu nedenle bütün canlılar öyle ya da böyle üreyip çoğalırlar.

Hücresel yapı: Bütün canlılar hücrelerden oluşmuştur. Tek hücreden oluşan canlılar olduğu gibi milyonlarca hücreye sahip gelişmiş canlılar da vardır.

Biyolojik organizasyon: Canlının hayatta kalması için bir biyolojik organizasyona ihtiyaç vardır. Basit canlılarda bu organizasyon oldukça basitken gelişmiş canlılarda karmaşık bir organizasyon bulunur.

Uyarılara tepki verme: Uyarılara tepki verme canlıların ortak özellikleri arasındadır. Ancak her tepki aynı şekilde verilmez. Bazı canlılar hareket ederek tepki verdikleri halde bazılarının verdikleri tepki fark dahi edilmez.

Canlılar ayrıca iç dengeye yani homeostasiye sahiptir. Yine canlılar belirli bir ömrü tamamladıklarında ölürler. Ölüm de canlıların ortak özellikleri arasındadır. Ancak canlıların ömrü saniyelerden yıllara kadar çok farklı değerde olabilmektedir.

Canlıların ortak özelliklerinden beslenme ve hücresel yapı ile ilgili daha önce yazdığımız yazıları okumanızda yarar vardır. Böylece canlıların neden beslenmeye ihtiyaç duydukları ve nasıl hücresel yapı gösterdikleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 2 =