Canlılar Kaça Ayrılır?

Sınıflandırma biyolojinin en önemli konularından biridir. Canlıları incelemek için onları sınıflandırmamız gerekir. Canlılar kaça ayrılır sorusu da farklı düzeyde yanıtlanabilir. Çünkü birden çok sınıflandırma sistemi vardır. Burada öncelikle 5. sınıf müfredatına göre basitçe soruya yanıt vereceğiz. Ardından biraz daha detaya inebiliriz.

Canlılar basitçe dörde ayrılır. Şimdi bunlar nelerdir görelim.

 1. Hayvanlar
 2. Bitkiler
 3. Mantarlar
 4. Mikroskobik canlılar

Bu sınıflandırma basit sınıflandırmadır. Biyolojideki sistematik sınıflandırma daha farklıdır. Ancak canlılar kaça ayrılır sorusuna basitçe bu şekilde cevap verebiliriz. Görebildiğimiz canlı alemleri hayvan, bitki ve mantarlardır. Bir de bunlara göremediğimiz canlıları yani mikroskobik canlıları eklersek bütün canlıları ele almış oluruz.

Canlılar Kaça Ayrılır ve Özellikleri Nelerdir?

Canlılar kaça ayrılır örnekler vererek sınıflandırmayı tamamlayalım. Aşağıdaki tablo canlılar kaça ayrılır bize göstermektedir.

Canlılar kaça ayılır tablo
Canlı Örnekler
Hayvanlar İnsan, maymun, kurbağa, martı, kertenkele
Bitkiler Meşe, papatya, gül, kiraz, buğday
Mantarlar Termit mantarı, kanlıca mantarı, kükürt mantarı
Mikroskobik canlılar Bakteri, arke, amip, öglena, paramesyum

Yukarıdaki tabloda canlılar kaça ayrılır örnekler ile birlikte görmekteyiz. Ancak bu sınıflandırmanın sistematik olmadığına dikkat etmeliyiz.

Çünkü örneğin mikroskobik canlılarda bulunan bakteriler prokaryot canlı iken öglena ve amip gibi canlılar ökaryot canlılardır. Bu sınıflandırmanın basit sınıflandırma olduğunu unutmamalıyız.

Sistematik Sınıflandırma

Canlılar kaça ayrılır isimleriyle birlikte öğrendik. Ancak basit sınıflandırmayı geçip biyolojide geçerli olan sistematik sınıflandırmayı ele alırsak canlılar en temelde ikiye ayrılmaktadır.

İki grubun da altında başka alt gruplar bulunmaktadır. Toplamda 6 canlı alemi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Prokaryot canlılar
   • Bakteriler
   • Arkeler
  2. Ökaryot canlılar
   • Hayvanlar
   • Bitkiler
   • Mantarlar
   • Protistalar

Eğer 5. sınıf düzeyindeyseniz sistematik sınıflandırmaya çok kafa yormanıza gerek yok. Ancak biyoloji öğrenmek istiyorsanız sistematik sınıflandırmayı öğrenmelisiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 3 =