Cebire Neden İhtiyaç Duyulur?

Matematiğin önemli bir kısmı cebir alanından oluşmaktadır. 7. sınıf sürecinde karşımıza çıkan ve aslında merak edilmeye de değer olan cebire neden ihtiyaç duyulur sorusuna bu yazıda cevap vereceğiz. Ancak önce cebir nedir kısaca hatırlayalım.

Matematiğin sayılar yerine harf ve semboller kullanan alanına cebir denir. Örneğin x, y, z gibi harfler bilinmeyeni bulmak için kullanılmaktadır.

Cebir isminin nereden geldiği konusunda ise şu görüş hakimdir. Babillerden alınan cebir tekniği Araplar tarafından oldukça geliştirilmiş ve bu tekniğe “parçaları birleştirme” manasına gelen El Cebr denmiştir. Büyük matematikçi El Harezmi El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il – Cebri ve’l-Mukabele (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinde bu ismi kullanmıştır.

Cebirden önce bilinmeyenleri kullanma yöntemi yoktur. Aritmetik hesap vardır. Yunan matematikçiler ise geometri kullanarak denklem çözme yoluna gitmişlerdir.

cebire neden ihtiyaç duyulur

Cebire İhtiyaç Duyma Nedenleri

Cebire neden ihtiyaç duyulur sorusunun birçok cevabı vardır. Ancak şunu söyleyerek söze başlayabiliriz. Cebirden önce aritmetik hesap bulunmaktaydı. Ancak aritmetik mantığıyla matematikte yapabilecekleriniz oldukça sınırlıdır.

Cebir bize bilinmeyene harf vererek onu kullanma ve bilinmeyenle işlem yapma olasılığı sağlar. Bu da denklemlerin gelişmesine olanak sağlamıştır. Matematiksel denklemler temel doğa bilimi olan fizik için birçok problemin çözülmesine olanak sağlamıştır.

Büyük fizikçi Newton, fizik yasalarını ortaya koymak için elindeki matematik bilgisinin yetersiz olduğunu keşfetmiş ve integral hesabını geliştirmiştir. Sonuç olarak bugün kullandığımız cebir Harezmi tarafından ortaya konan cebirden çok daha ileri gitmiştir.

Bugün cebir olmadan fizik kurallarının geliştirilmesi ve ifade edilmesi mümkün değildir. Uzay bilimleri başta olmak üzere birçok bilimin geliştirilmesi için cebire ihtiyaç duyulur.

Eğer ileri matematikle ilgilenirseniz neredeyse her alanda cebir görürsünüz. Zaten orta okul seviyesinden başlayarak sürekli olarak matematikte cebir ağırlıklı konuları görmemizin mantığı budur. Bugünün şartlarında cebir olmadan matematik yapmak imkansızdır.

Cebir Nasıl Öğrenilir?

Okul kitaplarınızda cebirle ilgili temel düzey bilgileri bulunuyor. Okulda anlatılan matematik konularını iyi öğrenmeye çalışmak bu iş için temeldir. İlerleyen süreçlerde matematik konusunda kendinizi geliştirmek isterseniz matematik alanına yönelip ileri matematik öğrenebilirsiniz.

Cebir öğrenmek için çok pratik yapmak gerekir. Temel işlem yeteneği cebir için hayati önem taşır. İşlemleri kolaylıkla yaparsanız cebirde ilerlemeniz de daha kolay olur.

Matematikte yeni ufuklara yelken açmak istiyorsanız sabırlı ve ısrarcı bir şekilde matematiğe bol zaman ayırmalı ve matematik çalışmalısınız. Öğrendiğiniz bu bilgiler hayatınız boyunca işinize yarayacak ve ufkunuzu genişletecektir.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =