Çevremizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

İnsanların refahlarını iyileştirmek için giriştikleri eylemlere ekonomik faaliyet denir. Bu yazıda çevremizdeki ekonomik faaliyetler nelerdir örneklerle anlatacağız. Daha önce ekonomik faaliyetler nelerdir adlı yazıda hem ekonomik faaliyetleri hem de örnekleri vermiştik.

Bu yazıda çevremizdeki ekonomik faaliyetler üzerinde tekrardan durmaya çalışacağız. Örnek vermek gerekirse;

  • Tarım
  • Madencilik
  • Hayvancılık
  • Ticaret
  • Sanayi
  • Ulaşım
  • Eğitim

Gibi faaliyetler örnek gösterilebilir. Ancak yaşadığımız çevreye bağlı olarak bu faaliyetlerin hepsini göremeyebiliriz. Örneğin bir şehir merkezinde yaşıyorsanız tarım, madencilik ve hayvancılık ile çok karşılaşmazsınız. Ya da bir köy yerinde sanayi faaliyetini göremeyebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler genel olarak çevremizde gördüğümüz faaliyetlere örnek gösterilebilir.

Ekonomik Faaliyetlerin Sınıflandırılması

Ekonomik faaliyetleri sınıflandırmak coğrafya açısından çok önemlidir. Çünkü bir bölgedeki iş dağılımı, o bölgeyle ilgili birçok bilgiye sahip olmamızı da sağlamaktadır. Genel olarak ekonomik faaliyetler üç kısıma ayrılırken günümüzde yeni iş alanlarının doğmasıyla bu sayı beşe çıkmıştır.

Birincil ekonomik faaliyetler: Tarihin en eski ekonomik faaliyetleridir. Doğrudan doğayla etkileşim söz konusudur. Tarım, hayvancılık ve maden çıkarma işleri birincil ekonomik faaliyetlerdir.

İkincil ekonomik faaliyetler: Doğadan alınan ürünlerin işlenmesiyle yapılan faaliyetlerdir. Temelini endüstri (sanayi) ve buna bağlı süreçler oluşturur. Her türlü maddenin işlenmesi, sanayi üretimi, makine ve otomotiv üretimi bu sınıfta yer almaktadır.

Üçüncül ekonomik faaliyetler: Daha üst düzey ekonomik faaliyetleri kapsar. Turizm, bankacılık , sigortacılık, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri gibi insana hizmeti esas alan ekonomik faaliyetler bu süreçtedir.

Dördüncül ekonomik faaliyetler: Teknolojinin gelişmesiyle ve bilgisayarın hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmıştır. Yazılım, grafik, bilgi teknolojisi, dijital güvenlik sistemleri gibi çalışma alanları dördüncül ekonomik faaliyettir.

Beşincil ekonomik faaliyetler: Günümüzde yönetici olmak yeni bir ekonomik faaliyet halini almıştır. Özel bir şirkette CEO olmak ya da bir kamu kuruluşunda müdür olmak beşikcil faaliyetlere örnek gösterilebilir.

Genel olarak özetlersek tarım ve hayvancılık birincil, sanayi ikincil, hizmet üçüncül, teknoloji dördüncül ve yöneticilik beşincil ekonomik faaliyettir diyebiliriz. Yaşadığımız yere bağlı olarak çevremizde bu ekonomik faaliyetlerle ilgilen kişileri bulabiliriz.

Örneğin yolda yürürken gördüğümüz bir otel herhangi bir şekilde üretim yapmamaktadır. Ancak insanlara barınma hizmeti verdiği için üçüncül ekonomik hizmet sınıfına girmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + ten =