Coğrafi Konum Nedir?

Coğrafi konum nedirCoğrafya dersini almış herkes coğrafi konum ifadesini mutlaka duymuştur. Peki coğrafi konum nedir biliyor muyuz? Coğrafi konum için nedir sorusuna aklı  başında bir cevap verebiliyor muyuz? Bizim eğitim sistemimizde problem insanların öğrenememesi değil neyi öğrendiğini bilmemesidir. Yıllardır diyoruz Türkiye’nin jeopolitik konumu veya coğrafi konumu diye. Ancak bahsettiğimiz şeyin ne olduğu konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz gerçekte. Coğrafi konum nedir sorusunu bu yazıda düzgün ve aklı başında bir şekilde cevaplamaya çalışacağız.

Coğrafi konum basitçe bir yerin dünya üzerindeki yeri demektir. Nasıl ki evimizin dünya üzerinde bir adresi var. Ülkemizin, yaşadığımız şehrin de aynı şekilde bir yeri bulunuyor. Coğrafi konum yaşadığım yerin adresini belirtir. Bu adresi belirtirken de matematiksel terimler kullanır. Bunun sebebi şudur. Biz adresimizi tarif ederken bir yere bağlı olarak tarif ederiz. Mesela okulun karşısında diye evimizi anlatabiliriz. Ancak ülkemizi başka bir ülkeye göre tanımlamak çok pratik değildir. Bu nedenle bilim adamları dünyayı enlem ve boylam denilen matematiksel derecelere bölmüşlerdir. Bu derecelerde de başlangıç noktası belirlemek durumunda kalmışlardır. Çünkü dünya yuvarlak olduğu için doğu ve batı tarifi yapmak zor olacaktır. İngiltere’den geçen greenwich enlemi başlangıç boylamı, ekvator ise başlangıç enlemi şeklinde belirlenmiştir.

Türkiye coğrafi konum olarak 26-45 doğu meridyenleri arasında yer alır. Kuzey güney yönünde ise 36-42 kuzey paralellerinde bulunur. Bu da Türkiye’nin kuzey yarım kürede yer alan bir ülke olduğunun bilgisini verir. Coğrafi konum bunun ötesinde de bize birçok bilgi verir. Belirtilen adresteki ülkenin hangi kuşakta yer aldığını, güneş ışınlarını kaç dereceyle aldığını, doğu batı arasındaki yerel saat farkını bize coğrafi konum söyler.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + twenty =