Depremin Etkisini Arttıran ve İnsanlardan Kaynaklanan Sebepler Nelerdir?

Deprem yaşadığımız dünyanın bir gerçeğidir. Yıkıcı etkisinin büyüklüğü nedeniyle deprem, belki de en önemli doğal afet olarak görülebilir. Depremin etkisini arttıran birçok faktör ise insanlara bağlıdır. Bu yazıda depremin etkisini arttıran ve insanlardan kaynaklanan sebepler nelerdir bunlara değineceğiz.

Şunu belirtelim ki insanlar depremin doğal büyüklüğünü değiştiremezler. Ancak zararlarını yapacakları ya da yapmayacakları ile arttırıp azaltabilirler.

Depremin etkisini arttıran ve insanlardan kaynaklanan sebepler şöyle sıralanabilir:

 • Fay hatlarının üzerine ya da yakınına bina inşa edilmesi
 • İnşaat yaparken zemin incelemesi yapılmaması
 • Binaların sağlam ve deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmaması
 • Kalitesiz malzemelerin bina yapımında kullanılması
 • Plansız ve çarpık kentleşme
 • Şehirlerin çok kalabalık olması
 • Dikey yapılaşmanın fazla olması
 • Deprem eğitimlerinin ve bilincinin yaygınlaşmaması
 • Yapı denetimlerinin yetersiz kalması
 • Eski binalarda oturumun devam etmesi
 • Deprem sigortasının yapılmaması
 • Deprem sonrası için hazırlıkların yetersiz olması
 • Planlı bir deprem politikasının olmaması

Gerçekten de insan faaliyetleri ile deprem sonucu oluşan kayıplar ciddi oranda azaltılabilir. Japonya’da ülkemize göre çok daha sık ve büyük depremler olmasına karşın birçok deprem hasarsız atlatılmaktadır. Bu da tedbirlerle depremin yenilebileceğini göstermektedir.

Depremin etkisini arttıran ve insanlardan kaynaklanan sebepler

Türkiye’de Deprem Gerçeği

Ülkemiz ciddi bir deprem ülkesidir. Büyük depremler yaşadığımız gibi daha önceki depremlerde çok sayıda kayıplar da verdik. Yakın tarihimizde geçtiğimiz birkaç yıla bakarsak can kayıplarının olduğu birçok deprem yaşadığımızı görürüz.

Türkiye’de çoğu bölge önemli derecede deprem riski taşımaktadır. Bununla birlikte bu yerlerde ciddi bir nüfus olduğunu da görmekteyiz.

Özellikle Marmara Bölgesi hem nüfus olarak çok yoğun hem de deprem riski açısından yüksek risk bölgesidir. İstanbul ve çevresi deprem açısından büyük riskler taşımaktadır.

Depremlerin ülkemizde maddi ve manevi birçok yönden yıkıma neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hem deprem olmadan önce depreme hazırlık hem de depremden sonra ortaya çıkan zararları hızlı telafi etme konusunda üzerimizde çok sorumluluk bulunmaktadır.

Deprem Önlenebilir Mi?

Depremin yıkıcı etkisini düşününce pek çoğumuzun aklına deprem acaba önlenebilir mi gibi sorular gelmektedir. Bu soruya cevap vermek için depremin ne olduğunu bilmek gerekir.

Deprem yerkabuğundaki levhaların hareketi sonucu oluşan bir sarsıntıdır. Levha sınırlarında olan fayların kırılması sonucu deprem oluşur. Bu levhalar büyük kara kütleleridir. Bu nedenle depremi durdurmanın ya da önlemenin bir yolu günümüz imkanlarıyla mümkün değildir.

Depremi tahmin etmek için fayların haritasını çıkarıp takip etmek gerekir. Bu nerelerin deprem riski taşıdığı konusunda bize bir fikir verir. Ancak yine de depremin tam olarak ne zaman başlayacağı konusunda bilgi sahibi olamayız.

Erken uyarı sistemleri ancak deprem başladıktan sonra deprem dalgasını algılayarak bize birkaç saniye kazandırabilir. Bunun dışında depremi önceden bilmek ya da önlemek mümkün değildir.

Depremi durduramazsak bile etkisini arttıran ve insanlardan kaynaklanan sonuçları ortadan kaldırabiliriz. Bunu yapmak çok büyük can ve mal kayıplarını önleyecektir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − one =