Ders Çalışmak İçin Erken Kalkamıyorum

Çoğumuz yaşıyoruz bu problemi değil mi? Sabah erken kalkıp bundan sonra ders çalışacağım diye karar veriyoruz ama bunu uzun süre devam ettiremiyoruz. Sabah erken kalkıp ders çalışmak başarı açısından faydaları düşünüldüğünde mutlaka yapmamız gereken bir şeydir. Ancak yine de çoğumuz bunu başaramadığı için bu konuda zorlanmamız da anormal değil.

Bu yazıda ders çalışmak için erken kalkamıyorum diyenlere kesin çözümü sağlamaya çalışacağız. Siz de daha önce yapamıyorsanız bu yazıyı sonuna kadar okuyun ve bunu bir başlangıç noktası olarak kabul edin.

Önce sizi motive etmek adına sabah erken çalışmanın faydaları üzerinde durmaya çalışalım.

Sabah Erken Ders Çalışmanın Faydaları

Sabah erkenden uyanıp ders çalışma sayısız faydaları olan bir uygulamadır. Bazılarınız sabah o kadar erken saatte kalkıp ders çalışmak doğru mu diye sorabilir ancak aşağıda sıraladığımız faydaları görünce bu kanaatiniz değişecektir.

 • Sabah erken zihnimiz dinlenmiş olduğundan algı oranımız yüksektir.
 • Güne erken başladığımız için günümüz çok daha uzun olacaktır.
 • Hayatı düzene soktuğumuz için daha planlı ve verimli ilerleriz.
 • Bunu uzun süze başardığımızda kendimize daha çok güveniriz.
 • Sabah erken saatte çoğu kişi uyuduğu için sessiz ve sakin bir ortam vardır.
 • Sabah erken uyanmak ve gün ışığından faydalanmak genel olarak da hayatınıza artı katacaktır.

Bütün bu faydaların ötesinde şunu söyleyelim ki başarı insanların çok büyük bir bölümü sabah erken kalkıp güne erken başlarlar. “Erken kalkan yol alır” sözü de bunu anlatmaktadır.

Sabah Erken Derse Başlamak İçin Ne Yapmalıyız?

Faydalarını saydık. Şimdi de bunu başarmak için ne yapmamız gereken bunlara biraz değinelim.

Öncelikle ilk yapmanız gereken işi abartmamaktır. Bazı öğrenciler sabah 4’te kalmak ve ya da sabah 5’te uyanmak şeklinde kendilerini zor olana şartlıyor. Tabi bu uzun süre devam edemiyor ve ardından yılgınlık geliyor. Özellikle yaşınız gençse bol miktarda uykuya ihtiyacınız bulunuyor.

Makul bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Saat 6 – 7 arası uyanmak iyi bir hedeftir. Ancak burada saat kaçta kalktığınız kadar kaçta uyuduğunuz da önemlidir. Eğer sabah erken kalkar da aynı gün gece yarısına kadar ayakta durursanız tabi ki bir sonraki gün düzen bozulacaktır. Erken kalkıp çalışırsanız yorulursunuz. Gece de erken uyursunuz. Geç yatıp da erken kalkmayı beklemeyin!

Bir süre çalar saat yardımıyla erken kalkın. Ardından belli bir aşamadan sonra biyolojik saatiniz zaten buna ayak uyduracaktır. Düzenli bir yaşama geçince istesiniz de geç saate kadar uyuyamıyorsunuz.

Sabah Kalkınca Yapılacaklar

Kalktıktan sonra oyalanmayın. Yüzünüzü mutlaka iyice yıkayın. Eğer uykulu iseniz yüz yıkamak ilk başta zor gelecektir ancak yüzünüzü yıkamadan da tam uyanamazsınız.

Çok fazla oyalanmayın. Kahvaltıyı beklemeyin. Yeni kalktığınızda zaten çok iştahınız olmaz muhtemelen. Hemen ders çalışma masanıza geçerek doğrudan derse başlayın. Eksik konularınızı bitirin, ödevlerinizi yapın, sorularınızı çözün. Adım adım ilerleyeceksiniz. İnanın bunu düzenli başarmak size çok şey katacaktır.

Şimdi de yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

 • Sabah erken kalkma işi abartılıp gece yarısı kalkmaya dönmemelidir.
 • Gece mutlaka erken uyumak gerekir. Yoksa programınız başarılı olmaz.
 • İlk süreçte çalar saat kullanın.
 • Kalktığınızda ayılmak için mutlaka yüzünüzü güzelce yıkayın. Dişlerinizi fırçalayın.
 • Vakit kaybetmeden derse başlayın. Oyalanmayın.
 • Bunu sürekli yapmak için ısrarcı olun ve sabır gösterin.

Sabah ders çalışmak faydalı mı değil öğrenmiş oldunuz tekrar. Bundan sonra siz, azminiz ve iradeniz bu konuda baş başadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + twelve =