Dersi Derste Dinlemek

Okula neden gidiyorsun hiç sordun mu kendine? Neden sürekli olarak orada bulunmak zorundasın? Pijamanla da evde ders çalışabilirsin aslında ama okula gidiyorsun.

Peki ya okula gitmenin senin açından avantajı ne?

Sürekli olarak dersi derste dinlemek tabirini duymuşsundur. Bende bunu sık sık duyanlardanım ve birkaç akrabamın az çalışarak YGS’den çok güzel bir puan yakaladığını gördüm. Bunu sakın az çalışayım o zaman diyerek algılamayın ha! Yazının devamını okuyun. 🙂 Cidden puanı beni çok etkilemişti, genellikle eğlenen, gezen tozan birisiydi. Şimdi ikisini bağdaştırmaya çalışıyorum yok kardeşim olmuyor! Bir insan nasıl az çalışarak güzel bir üniversiteye yerleşebilir ki? Sorunun cevabını ona sorarak elde ettim. Çok yardım sever olduğu için bana bütün bildiklerini anlattı. Sınavı kazanmasının sebebine gelince;

Oturduğu tahta sıranın hakkını vermişti o!

Evet şaka yapmıyorum. Günlük bir insan 8-9 saat okulda geçiriyor ve eve geldiğinde de 5-6 saat çalışması gerektiğini düşünüyor ve çalışmazsa iyi bir yer kazanamayacağını düşünüyor. Ya halbuki bu 8-9 saati tam anlamıyla verimli geçirsen evde 5-6 saat ders çalışmakla geçirmeyeceksin!

Sevmediğin bir ders geldi çattı. Aman zaten anlamıyorum evde çalışırım diyerek boşa birkaç saatini dersi dinlemiş gibi yapmakla geçti. Bunu yaptın ve hayatından 2 saat çaldın. Hemde hedefine uzaklaştıracak iki saat. Zaman parayla değil ki gidip alasın. Gerçi biz öğrenciler parayla da alamayız ama konumuz bu değil. 🙂

Peki nasıl verimli geçireceğim, ne yapacağımı bilmiyorum ki?

  • Öncelikle okula gitme amacını bir düşünmen gerekir. Bir şeyler kazanmak için sınava gireceksin ve bunun yolu okuldan geçiyor. Okulu amacı dışında kullanma!
  • Derste arkadaşlarınla lak lak etmek sana ilerisi için hiçbir şey kazandırmayacağını iyi bil!
  • Öğretmeninle zıt gitme haklı olsan bile haksız çıkacaksın. 🙂 Büyüğün o senin ve çok kötü bir öğretmende olsa sadece alacağın bilgiyi al ve gerisiyle ilgilenme! (Çok aşırı boyutta kötü bir hoca değilse)
  • Öğretmeninden birinci hedefin onun bilgisini tam anlamıyla almak olsun. Onun sevgisini kazanmaksa ikinci planda…
  • Sevmediğin bir ders olsa bile, sevmediğin bir hoca olsa bile sadece o bilgiyi öğrenmek için derse gir ve al onu!
  • Sorunların olabilir. Bu doğal bir şey. Ablana kızmış olabilirsin, kötü bir durum geçirebilirsin. Ancak sürekli onu düşünmek sana ne kazandırabilir ki? Senin kısıtlı bir zamanın var ve onu en iyi, en güzel şeylerle geçirmelisin sorunlarla değil! Bu yüzden sınıftan içeriye girdiğinde bütün sorunların kapının arkasında kalsın ve sen dersine odaklan.
  • Sınıftaki arkadaşlarınla iyi geçinmeye bak. Çok vıcık vıcık bir ilişkin olmasa da onlar seni sevsin sen de onları. Böylece okuldan çok daha fazla zevk alacaksın.

Olay anında öğrendiklerin sana çok daha fazla şey katacaktır ve unutman zorlaşacaktır. Hemde zamandan kazanıyorsun bence dediklerimi dene be… 🙂

Aman ha bu yazdıklarımı evde ders çalışmamak için okumayın. Evde de çalışın tabii ki ama boş boşuna günde 8 saatinizi okulda geçirmeyin! Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

 

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =