Doğu Anadolu Bölgesinin Özellikleri

Doğu anadolu bölgesinin özellikleri

Türkiye’nin coğrafi bölgelerini özellikleri ile birlikte tanımamız gerekir. Hem normal kültür düzeyinde bir insan olarak hem de bir öğrenci olarak bu yapmamız gereken en önemli şeylerin başında gelir. Doğu Anadolu bölgesinin özellikleri de sınavlarda sık karşımıza çıkan problemlerin bir kısmına yanıt olabilmektedir. Çünkü Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini iyi bilirsek Türkiye coğrafyası ile ilgili soruları rahatlıkla yapabiliriz. Özellikle sözel ve eşit ağırlık bölümü öğrencileri için bu çok önemlidir. Bu nedenle daha önce Karadeniz bölgesinin özellikleri adlı yazıda Karadeniz bölgesini tanıtmıştık. Bu yazıda da Doğu Anadolu bölgesinin özelliklerini ele alacağız.

Doğu Anadolu bölgesinin özelliklerini iyi anlayabilmek için öncelikle bu bölgemizin nerede olduğunu bilmemiz gerekir. Doğu Anadolu bölgesi ülkemizin en doğusunda bulunan dağlık bir bölgedir. İç Anadolu bölgesinin doğusunda, doğu karadenizin güneyindedir. Doğu Anadolu bölgesinin özellikleri genellikle bölgenin yükseltisinin yüksek olmasıyla ilişkilendirebiliriz. Bu sayede birçok özellik kendiliğinden çıkmaktadır zaten. Bu bölgenin özelliklerini liste halinde verelim şimdi:

  • Yükselti fazladır.
  • Tarım gelişmemiştir.
  • Tarımda makine kullanımı zordur.
  • Dağlar büyük yer kaplar.
  • Kışın çok soğuk olur.
  • Büyük baş hayvancılık gelişmiştir.
  • Otlak ve meralar önemli ekonomi sahalarıdır.

Gördüğünüz gibi yukarıdaki listede çok özele girilmemiş, doğu anadolu bölgesinin genel özellikleri dile getirilmiştir. Yükseltinin fazla olması gerçek alan ile iz düşüm alan arasındaki farkı da doğal olarak arttırmaktadır. Bununla birlikte engebeli alanlarda tarım gelişmez ve tarımda makine kullanımı zordur.

Tarımın yaygın olmadığı dağlık alanlar çeşitli otlak ve meralarla doludur. Bu da bölgede büyükbaş hayvancılığın gelişmesine olanak sağlar. Yükseltinin fazla olması da doğal olarak soğuğa neden olmaktadır. Mesela Erzurum ve Kars illerinin çok kar yağışı altığını biliyoruz. İşte bu iller doğu anadolu bölgesinde yer alır. Buradan bu bilgi aklımızda kalabilir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 9 =