Doktor Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Doktor olmak birçok öğrencinin hayali. Bunu hepimiz biliyoruz. İyi şeyleri herkes çok ister ancak hak edenler elde edebilir. Sınav da hak eden ile hak etmeyeni ayırmak için yapılmaktadır. Bu yazıda doktor olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir konusu üzerinde durmaya çalışacağız.

Eğer doktor olmak istiyorsanız tıp okumanız gerekir. Tıp okumak için ise derece yapmak gerekir. Derece yapmak isteyen bir öğrencinin elbette hiçbir dersin zayıf olmaması gerekir. Ancak siz ağırlıklı olarak hangi derslerin iyi olması gerekir anlamında soruyorsunuz. Buna cevap verelim.

Tıp okumak için hangi derslerin iyi olması lazım:

  • Türkçe
  • Matematik
  • Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji

Bu dersler tıp okumak isteyen birinin su gibi etmesi gereken derslerdir. Bu dersler dışında iyi bir tarih, coğrafya ve felsefe bilgisi de avantaj sağlayacaktır.

Doktor Olmak İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Tıp okumak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu soru bu olmaktadır. Doktor olmak için okumanız gereken özel bir lise türü  bulunmuyor. Sadece yukarıda bahsettiğimiz derslerinizin çok iyi olması gerekiyor. Sınavda bütün testlerden fule yakın net yaparsanız okuduğunuz lise türünün bir önemi kalmaz.

Bu durumda peki neden tıp kazananlar hep fen ve anadolu liselerinden çıkıyor diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni çok basit aslında. İyi öğrenciler yani çalışma alışkanlığı olan ve kapasiteli öğrenciler genellikle iyi liselere gidiyor. Ancak bu iyi liseye gitmek şarttır diye bir sonuç doğurmaz.

İlk okulda iyi çalışamadığı için iyi bir liseye gidemeyen, sonrasında çok iyi yüklenip derece yapan öğrenciler var. Bu bir bahane değil.

Dolayısıyla okuduğunuz liseyi değerlendirmeyin. Bununla uğraşacak sürede ders çalışın. Sınav ve testler ortada duruyor. Bu sınavdan yüksek neti yapan doktor olmaya en yakın adaydır.

Doktor Olmak İçin Lisede Ne Yapmalıyız?

Doktor olmak için hangi lisede okuduğunuzdan bağımsız olarak yapmanız gereken şeyler vardır. Adım adım bunları uygularsanız doktor olmak için iyi bir mesafe kat etmiş olursunuz.

Tabi ki burada çok sihirli bir şey söylememiz mümkün olmayacaktır. Tıp kazanmak için ders çalışacaksınız. Sizlere tavsiyemiz matematik 1 testini ve Türkçe testini çok sağlam haline getirmektir. Özellikle 9. sınıf ve 10. sınıf dönemlerinde bu iki alanı çok sağlam hale getirmeniz gerekir.

Daha sonraki dönemde ağır matematik ve fen konularıyla uğraşmak durumunda kalacaksınız. Eğer lisenin ilk yıllarındaysanız matematik 1 ve Türkçe derslerine çok iyi çalışmak yapabileceğiniz en karlı yatırım olacaktır.

Eğer sınava az süreniz kalmışsa yapmanız gereken şey ise eksik konuları büyük bir dikkatle bitirmek, bol tekrar yapmak, bol soru çözmek ve bol denemeye girmek olacaktır.

Tıp Okumak İçin Gereken Özellikler

Doktor olmak için gereken birçok özellik vardır. Bu özelliklerin çoğunu biliyoruz. Sıkı çalışmak, işe adanmışlık, dikkat, cesaret, sorumluluk gibi. Ancak bu özelliklerin hepsinin üstünde tıp kazanabilmek gelir.

Bu açıdan ele alındığında tıp okumak için gereken özellikler zeka ve ders çalışma şeklinde iki basamağa indirilebilir. Türkçe, matematik, fizik, kimya ve biyoloji dersleriniz ne kadar iyiyse tıp okumaya o kadar yakınsınız demektir.

Bu arada göz doktoru olmak için hangi dersler gerekliyse çocuk doktoru olmak, psikiyatri uzmanı olmak ya da cerrah olmak için da aynı dersler gereklidir. Sonuçta bütün bu alanlar için tıp okumanız gerekiyor.

Ders çalışmaya erkenden başlamak çok ama çok büyük bir avantajdır. 9. sınıfta genişçe ele alabileceğiniz bir ders için 12. sınıfta yeterince vakit bulamayabilirsiniz. O yüzden yukarıda anlattıklarımız ışığında başarılı olmak için 9. sınıfta nasıl başarılı olunur yazısıyla sürece başlayabilirsiniz

Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + seven =