Doktor Olmak İçin Lisede Ne Yapmalıyız?

Doktor olmak birçok kişinin hayalidir. Bunu bilmeyeniniz yoktur. Ancak bu hayali pek az kişi gerçekleştirebiliyor. İşte bu kişiler gerektiği zaman gerekeni yapan kişiler oluyor. Bu yazıda biz doktor olmak için lisede ne yapmalıyız sorusunu sizler için cevaplamaya çalışacağız. Böylece bu yazı sizin adınıza bir yol haritası olacaktır.

Öncelikle doktor olmak için üniversitede tıp bölümünü kazanmanız gerekiyor. Neredeyse her ilde artık tıp fakültesi bulunuyor. Dolayısıyla doktor olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir diye özel bir şart yok. Tıp fakültesi olan bir üniversite size yeterli olacaktır. Tıp eğitimi de 6 yıldır.

Bu temel bilgilerden sonra amacınızın tıp fakültesi kazanmak olduğunu unutmamalısınız. Doktor olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir başlıklı yazıda detaylı olarak anlatmıştık. Burada kısaca özetleyelim. Doktor olmak istiyorsanız her dersi çok iyi bilmek zorundasınız.

Doktor olmak için lisede ne yapmalıyız

Doktorluk İçin Lisede Yapılması Gerekenler

Doktor olma sürecinde en önemli basamak lise dönemidir. Lisede öğrendikleriniz doğrudan üniversite sınavlarında karşınıza çıkar. Karşınıza çıkan bu süreç iyi değerlendirilmediğinde akıp gider. Üzerinde durulduğunda ise çok iyi başarılara neden olur.

Doktor olmak isteyen birinin lisede yapması gerekenler maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  • Dersi derse dinlemeli, not almalı ve yazılı sınavlarına iyi çalışmalısınız. Böylece hem okul ortalamanız yüksek olur hem de sınavda karşınıza çıkacak dersleri daha iyi öğrenme fırsatı yakalarsınız.
  • Hiçbir ders hafife alınmamalıdır. Öğrenciliği ciddi bir iş olarak düşünmeli ve sürekli eksiklerinizi kapatmak için uğraşmalısınız.
  • Matematik dersi doktor olmak için isteyen birinin en önemli dersidir. Matematiğiniz iyi olacak. Eksik konunuz olmayacak ve sürekli değişik soru tipleri çözerek dikkat düzeyinizi ve hızınızı arttıracaksınız.
  • Matematiği geliştirmek adına sürekli ve değişik problem soruları çözmelisiniz. Ayrıca ikinci bölüm matematik konularında da hiçbir eksik bırakmamalısınız.
  • Türkçe dersini hafife almamalı, lisenin ilk zamanlarından beri sürekli paragraf soruları çözmelisiniz. Ayrıca dil bilgisi kurallarına da detaylı çalışmanız gerekir. Türkçe deneme sınavlarıyla net durumunuzu sürekli takip etmelisiniz.
  • Fizik, kimya ve biyoloji derslerine düzenli çalışmalı ve sürekli tekrar yapmalısınız. Her konunun detaylarına mutlaka inmelisiniz.
  • Daha önce sınavlarda çıkmış soruları çözmelisiniz. Ayrıca test kaynaklarından bol miktarda testi düzenli çözmelisiniz.

Bu şekilde anlatınca çok zor bir süreç gibi duruyor. Gerçekten de çok kolay bir süreç değil. Ancak düzenli çalışır ve zamana yayarsanız gerçekten de sandığınız kadar zorlu bir süreç değildir.

Tıp kazanma serüvenine 9. sınıftan yani erkenden başlamak oldukça faydalı olacaktır. Ne kadar erken o kadar iyi olur. 9. sınıfta başarılı olursanız sonrası da aynı gelir. Lise eğitimi genellikle nasıl başlarsa o şekilde devam ediyor.

Doktor Olmak İçin İyi Bir Lisede Okumak Şart Mı?

Bu soruyu da sürekli alıyoruz. Çünkü tıp fakültesi kazananlara baktığımız zaman genellikle fen liselerinden veya iyi Anadolu liselerinden çıktıklarını görüyoruz. Bu da daha alt düzey liselerde okuyan öğrencilerde moral bozukluğuna neden olabiliyor.

Moral bozukluklarını yıkmak için söyleyelim. Doktor olmak için iyi bir lisede okumak şart değildir. Üniversite sınavlarına herkes eşit koşullarda giriyor. O sınavda yüksek net yapan kazanır. Olay bu kadar basittir.

Peki neden daha çok iyi liselerden doktorlar çıkıyor derseniz nedeni gayet basittir:

  • Kapasiteli ve ders çalışma alışkanlığı olan öğrenciler iyi liselere gidiyor. (Her zaman değil, bazen istisnalar oluyor.)
  • İyi liselerde daha rekabetçi ve uygun bir çalışma ortamı oluyor. Bu ortam öğrencileri başarıya sürekleyebiliyor.

Bunların ötesinde bir faktör pek bulunmuyor. Artık ders çalışma kaynakları çok çeşitlendiğinden okulun başarıdaki etkenini azaltma şansınız olabiliyor.

Hangi lisede okursanız okuyun, sınava en iyi hazırlanan kişi başarıyı sağlayacak olandır. Bir an önce mağdur psikolojisinden çıkarak ders çalışma moduna girmelisiniz.

Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =