Dünyada Kaç Tane Ülke Var?

Dünyada kaç tane ülke var

Coğrafya konusunda çok yaygın bir sorudur dünyadaki ülke sayısı. Dünyada kaç tane ülke var diye basitçe sorulduğunda pek çoğumuz bu soruya cevap veremeyiz. Aslında bu sorunun basit ve doğru bir cevabı da yoktur. Çünkü hem ülke sayısı sıkça değişmekte hem de kendini ülke olarak görenler ile onları ülke olarak görmeyenlerin durumu vardır. Örneğin bir topluluk çıkıp da biz bir ülkeyiz dediğinde onları sayacak mıyız dünya ülkeler listesinde? Şöyle ki bu konuda birkaç kıstas vardır. Bazı ülkeler tarafından tanınıp devlet olarak kabul görülen bazı ülkeler dünyanın çoğunluğu açısından ülke olmayabilir. Bu nedenle Birleşmiş Milletler gibi kapsamlı organizasyonların listesini kıstas olarak kullanmakta fayda vardır. En azından dünyada kaç tane ülke var sorusuna yaklaşık olarak değer verebilmek de önemlidir. Yani dünyadaki ülke sayısının ne düzeyde olduğunu bilmek gerekir tam sayıyı bilmeseniz de. Dünyadaki ülkelerin sayısı kaçtır diye sorulduğunda 10 bin tane falan vardır derseniz bu konuda bilgi sahibi değilsiniz demektir.

Dünyada kaç tane ülke vardır ya da dünyadaki ülkelerin sayısı nedir sorusuna verilebilecek en güzel sayı 196’dır. Bu sayıyı veremiyorsanız 200 civarındadır demeniz de yine olumludur. Birleşmiş Milletlerin 193 üyesi vardır şu anda. 193 sayısı dünyadaki ülke sayısı için de doğrudan kullanılabilmektedir. Ancak Vatikan ve Kosava gibi ülkelerin Birleşmiş Milletler üyeliği bulunmuyor. ABD ise 195 ülkeyi tanıyor devlet olarak. Türkiye’nin tanıdığı devlet sayısı da yine bu dolayda bulunuyor.

Filistin devletini dünyadaki 122 ülke tanıyor. Aynı şekilde Porto Riko, Bermuda, Grönland gibi yerlerin de devlet olup olmadığı tartışmalıdır. Bu nedenle sayıların değiştiği bir gerçektir. Ancak dediğimiz gibi 196 sayısı şimdilik dünyadaki devlet sayısının karşılığı olarak kullanılabilir. Yakın zamanda Suriye’de çıkan karışıklıklar sonucunda bu ülke de bölündü. Burada da çeşitli gruplar devlet olduğunu iddia etmektedirler. Ancak iç savaş yaşanan bu tarz ülkelerde devlet sayısının ne olduğu sonraları netleşmektedir. Şimdilik bu konuda bir netlik yoktur.

Bunun yanında bazı birlik oluşturan yönetimlerin dünyadaki ülke sayısına nasıl etki ettiği de tartışmalıdır. Örneğin İlgiltere bir ülke mi yoksa sadece Birleşik Krallık devletinin bir alt yönetimi mi? Ya da İskoçya bağımsız olmadığı halde bir devlet sayılabilir mi? Bu tarz sorular dünyada kaç tane ülke bulunuyor sorusunu yanıtlamamızı tabi ki zorlaştırıyor.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 14 =