Eczacılık Nasıl Kazanılır?

Birçok öğrencinin istediği sayısal bölümdür eczacılık. Sağlık alanında çalışmak ve kariyer yapmak isteyenlerin en önemli tercihleri arasında eczacılık yer almaktadır. Bu yazıda bu tür hedefleri olan ancak eczacılık nasıl kazanılır tam olarak bilmeyen siz değerli adaylara yardımcı olacağız.

Eczacılık kazanmak için kararlıysanız iyi ders çalışmayı göze alıyor olmanız gerekir. Bunu göze alarak yazıyı dikkatli okuyun ve yapılanları uygulamaya çalışın. Bunu yaptığınızda çok iyi sonuçlar alırsınız.

Size bu tavsiyelerin gerçekten iyi tavsiyeler olduğu konusunda garanti veriyoruz. Sizin de bunları uygulama konusunda kendinize garanti vermeniz gerekir.

Eczacılık nasıl kazanılır

Eczacılık Fakültesi Kazanmak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

1. Program Yapın

Program yapmak veya programlı çalışmak size klişe gelebilir ancak programlı çalışmadan da istediğiniz sonuca ulaşmanız zor olmaktadır. İyi hedefleri olan öğrencilerin başarısız olma nedenleri genellikle sistemsiz ilerlemeye çalışmaktan kaynaklanmaktadır.

Sistemli çalışmak adına yapmanız gereken şey kendinize güzel bir program oluşturmaktır. Program oluşturmak için ise aşağıdaki konuları netleştirin.

  • Sınava ne kadar sürem, kaç günüm var?
  • Hangi derslerim iyi, hangileri kötü?
  • Eksik konularım neler?
  • Ne kadar sürede bu konuları tamamlarım?
  • Şu anki net durumum ile hedefim arasındaki fark ne kadar?

Bunları cevaplayın ve uygun bir çalışma programı hazırlayın. Eczacılık için kaç net gerekir diyorsanız bunu YÖK’ün sitesinden bulabilirsiniz. Hem net bilgisi hem de okul puanı orada yer almaktadır.

Program hazırlarken size ana tavsiyemiz gerçekçi ve uygulanabilir hedefler koymaktır. Günde 14 saat kimse çalışamaz. Günde 6 saat idealdir. Önemli olan her koşul ve şartta programa sıkı sıkıya bağlı olmaktır.

Ders çalışma programınızı beğenmeyip her gün değiştirmeyin. En kötü program bile iyi uygulandığında ciddi fayda sağlar.

2. Acil Eksikleri Giderin

Ders çalışmaya başlayınca hızlı net arttırmak ve belli bir yere gelmek istiyorsanız çok eksik olduğunuz dersi öne alın. Genellikle sevdiğiniz dersi çalışmak isteyeceksiniz ancak en düşük yaptığınız dersi öne alın. Bunun için art arda 2 deneme çözerseniz hangi ders olduğunu bulursunuz.

Eczacılık kazanmak için hangi derslere ağırlık verilmeli diye sorulduğunda biz genellikle en eksik olduğun ders diye cevap veriyoruz. Ancak sayısal olduğunuz için matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerine tabi ki ekstra özen göstermelisiniz.

Eksiklerinizi bitirirken lütfen ama lütfen başladığınız dersi bitirmeden başka derse geçmeyin. Dağınık çalışırsanız sistemli ilerleyemezsiniz. En eksik olduğunuz dersleri sıraya koyarak tek tek bitirin.

3. Başkalarının Ne Dediğini Çok Önemsemeyin

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerde başkalarının yorumlarına fazla takılmak gibi bir sorun çok görülüyor. Falanca bana yapamazsın dedi sizce yapabilir miyim şeklinde çok soru alıyoruz. Bu yazıyı sonuna kadar okuyup söylenenleri uygula, elinden geleni yap, başkalarını önemseme.

Başka insanların yaptıkları netlerle ilgilenmek de size bir şey kazandırmaz. Kendi hedefiniz eczacılık kazanmak olduğuna göre siz hedefinize odaklanın.

Çevreyle fazla ilgilenmek kişiye hedefinden uzaklaştırır. Bazen de ders çalışmamak için beynimiz bize bu tarz oyunlar oynar.

4. Konu Anlatımlarına Ağırlık Verin

Sınavda başarılı olmak için çok soru çözmek gerektiği bir gerçektir. Ancak soru çözme işine çok odaklanan bazı öğrenciler konu anlatımı çalışmayı ihmal edebiliyorlar. Konu anlatımı çalışmadan eksik konular giderilmez. Eksik konular tamamlanmadan ise netler yükselmez.

Eğer Bir konuyu iyi anlamazsanız tekrar çalışın. Anlamadım diye paniklemeyin. İlk başta çok karışık gelen birçok şey zamanla kolay hale gelmektedir.

Konu anlatımlarınızı kitaplardan, internetten, videolardan ayrı ayrı yararlanarak çeşitlendirebilirsiniz. Ancak bunu da mutlaka ama mutlaka sistemli yapmalısınız.

5. En Az 5 Tekrar Yapın

Ben bu konuyu öğrendiğim düşüncesi sizi tekrar yapmaktan alıkoymasın. Nasıl ders çalışılır bilen herkes bol tekrarın öneminin farkındadır.

Eczacı olmanın yolu da 5 – 6 tekrar yapmaktan geçiyor. İyi bildiğin konuları dahi tekrar et. Her tekrarda eskiden bilmediğin bir şey öğreneceksin. Ayrıca bilgilerin pekişecek ve unutman azalacaktır. Tekrar dikkat düzeyini de arttırmaktadır.

Eğer eksik konuların varsa tabi ki önce bunları tamamlayacaksın. Ancak bir derste eksik konuları tamamladıktan sonra yine istediğin nete ulaşamadıysan bir tekrar daha yapmayı denemelisin.

6. Deneme Çözün

Kitap şeklindeki ders denemeleri sistemli çalışmanın anahtarıdır. Her akşam uyumadan bir matematik denemesi şeklinde programınıza eklerseniz hem sıkılmaz, hem zorlanmaz hem de düzenli matematik çalışmış olursunuz. Bunu diğer dersler için de yapabilirsiniz.

Deneme sınavları insana hem gerçek sınav için antrenman yaptırır hem de eksikleri öğrenmeye olanak sağlar.

Denemeleri çözerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey de zaten deneme diyerek test çözer gibi çözmemektir. Yani her denemeye gerçek sınav gibi davranmalısınız. Zaten deneme diye çözemediğiniz soruları sallarsanız inanın sınavda da bunun aynısını olacaktır.

Denemelerle ilgili diğer dikkat edilmesi gereken nokta da çözemediğiniz her soruya mutlaka bakmaktır. Bunu yapmazsanız yeterince fayda sağlayamazsınız.

7. Kararlı Olun

Kararlılık eczacılık fakültesi kazanmak için size yardımcı olacak en önemli niteliktir. Canım sıkıldı bıraktım, istediğim net gelmedi moralim bozuldu bıraktım veya ders çalışma programımı değiştirmeye karar verdim gibi fikirler sizi hedeften uzaklaştırır.

Bir kere düşünün ve bir kere program belirleyin. Ondan sonra en az 3 4 ay bu programı düzenli uygulayın. Güçlü bir irade göstermek zorundasınız.

Yukarıdaki 7 noktaya dikkat ederseniz gerçekten faydasını görürsünüz. Ancak bunlara dikkat etmek demek aynı zamanda çok çalışmak demektir. Günde 1 saat yarım yamalak çalışmayla maalesef hedefler gerçekleşmiyor. İyi çalışın, zamanla seveceksiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =