Ekmeğin Küflenmesi Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

Kimya bilimi maddeyi ve geçirdiği değişimleri incelemektedir. Maddenin geçirdiği değişimler fiziksel değişim ve kimyasal değişim olarak ikiye ayrılır. Doğadaki değişimlerin hangisinin fiziksel hangisinin kimyasal olduğunu bilmek önemlidir. Bu yazıda ekmeğin küflenmesi fiziksel değişim mi kimyasal değişim mi öğreneceğiz. Önce kısa cevabı verelim ardından nedeni üzerinde duralım.

Ekmeğin küflenmesi kimyasal bir değişimdir. Küflenme kimyasal reaksiyonlar sonucunda olur ve geri döndürülmez bir şekilde maddenin iç yapısını değiştirir.

Fiziksel ve kimyasal değişimin ana farkını bilirseniz hangi değişimin fiziksel hangisinin kimyasal olduğunu kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Ekmeğin küflenmesi fiziksel mi kimyasal mı

Fiziksel ve Kimyasal Değişimin Farkları

Maddenin dış yapısında meydana gelen değişimler fiziksel değişimlerdir. Fiziksel değişimler daha basittir ve genellikle geri döndürülebilir. Örneğin suyun donması fiziksel değişimdir ve çünkü donmayla suyun yapısı meydana gelmez. Buzu eritirseniz tekrar su elde edebilirsiniz.

Kimyasal değişimler ise daha büyük çaplı değişimlerdir. Kimyasal değişimlerde kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle maddenin iç yapısı da değişir. Kimyasal değişim gerçekleştiğinde bu değişimin giderilmesi pek mümkün değildir. Örneğin küflenen ekmeğin tekrar taze hale gelmesini sağlayamayız.

Eğer ekmeğin küflenmesi değil de ekmeğin bıçakla kesilmesi denseydi bu fiziksel değişim olurdu. Çünkü maddenin iç yapısı değil sadece fiziksel yapısı değişecekti.

Peynirin küflenmesi, sütün mayalanması gibi doğal süreçler de birer kimyasal değişimdir. Çünkü mayalanma ve küflenme gibi olaylarda kimyasal reaksiyonlar olur.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 13 =