Fiziği Anlamıyorum Ne Yapmalıyım?

Öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında fizik dersi gelir. Özellikle sayısal öğrencileri sayısalı sevseler dahi bazen fizik dersini yapamıyorlar. Sayısalcıyım ama fizik yapamıyorum diyenler ve fizikte başarılı olmanın yolları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bu yazıyı derledik. Yazıyı baştan sona dikkatli okursanız fiziğe bakış açınız bir nebze değişecek ve fizikte başarılı olmanız daha kolay hale gelecektir.

Önce yıkmamız gereken şey fiziği anlamıyorum ya da fiziği yapamıyorum bakış açısıdır. Bu bakış açısıyla baş edebilirsek gerisi daha kolay gelecektir.

Fizik Yapamıyorum Ne Yapmalıyım?

Fizik dersindeki konularla ilk defa karşılaşan insanlarda çok fazla detay olduğu ve bilgilerin karmaşık geldiği izlenimi uyanır. Aynı zamanda fizikte matematiğin de yaygın kullanılıyor olması işi daha da karmaşık hale getirir. Ancak profesyonel yaklaşırsanız bütün bunların çözümü vardır.

Öncelikle ilk çalışmanızda bütün soruların kolaylaşmasını beklemeyin. Biraz karışık gelmesi son derece normaldir. Sizin yapmanız gereken konuyu okumak ve anlayabildiğiniz kadarını anlamaya çalışmaktır. Anlamadığınız bir yer olduğunda moralinizi bozmayın.

Yeni fizik müfredatında artık tıpkı biyoloji ve kimya gibi işlem gerektirmeyen konular ön plana çıkmıştır. Örneğin elektromanyetik dalgaların özellikleri nelerdir gibi bilgiler işlem gerektirmez. İlk etapta daha çok bu tarz bilgilere odaklanabilirsiniz.

İlk tekrarı yaptıktan sonra ikinci tekrarda daha fazla anlamaya çalışın. Bilgileri üst üste inşa etmek böyle daha kolay olacaktır. Fizikte bir konuyu anlamanın nedeni genellikle ileri konular hakkında hiç bilgi sahibi olmamaktır. Bu nedenle ilk tekrarı yapmak ve baştan sona fiziği bitirmek önemlidir. Eğer sayısalcı değilseniz sadece sizi ilgilendiren konuların listesini yapıp hızlıca bitirebilirseniz.

Benzer yazı: Fizik dersini yapamıyorum

Fizik Dersi Nasıl Sevdirilir?

Fizik dersi nasıl sevdirilir diyorsanız ilk yapmanız gereken biraz bir şeyler öğrenmektir . Biraz öğrendikten sonra sizin daha çok ilginizi çekecektir. Esasen fizik, güncel hayatla ve teknolojiyle de bağlantılı olduğu için matematikten daha zevklidir. Fiziğin konuları hayatın içindendir. Biraz bir şeylerin nasıl yürüdüğünü öğrenince ilginizi çekecektir.

Eğer hiç ilginizi çekmiyorsa kendinizi bunun için zorlamayın. Herkesin hayattaki ilgi odakları farklıdır. Bu durumda da bunu bir iş gibi görüp profesyonel olarak yaklaşmayı ihmal etmeyin. Nasıl ki insanlar sevmedikleri halde sabah erkenden kalkıp işe gidiyorlar siz de fizik dersine bu şekilde yaklaşabilirsiniz.

Kısacası fiziği birazcık öğrendiğinizde sevmeye başlarsınız. Ancak sevmiyorsanız da bu konuda kendinizi fazla zorlamayın.

En Zor Görünen Konular

Fizik dersinde en zor görünen kolaylar genellikle en kolay konulardır. Zor görünen konularda genellikle ince bir iki nokta olur. Bunları hallettiğinizde bütün soruları çözersiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk 2 tekrarı hiçbir konuyu atlamadan bitirmeniz gerekir.

Zor konularla ilgili kendinize bazı spot bilgiler hazırlayabilirsiniz. Yazarak ve not ederek çalışmak bu açıdan çok fayda sağlayacaktır. Örneğin “ses dalgaları boyuna dalgalardır” şeklinde özet bilgi içeren notlar hazırlayabilirsiniz.

Kendinizi eksik gördükçe konuları daha çok tekrar etmelisiniz. Burada öğrencilerin en çok düştüğü hata ders çalışma miktarını çözülen soru sayısı ile ölçmektir. Fizikte başarılı olmanın bütün yolları konu anlatımından geçmektedir. Bu açıdan konu anlatımlı kaynaklar sizin en büyük yardımcınızdır.

Soru bankaları da işe yarar ancak konu anlatımlarından bütün detaylarını öğrendikten sonra soru bankalarından faydalanabilirsiniz.

Fizikle ilgili formülsüz fizik çözüyorum vs diyenlerin ana mantığı konuları iyi öğrenmeleridir. İlk çalıştığınızda fizikte çok formül var gibi gelebilir. Ancak konuları öğrendikçe zihninizde formüller azalacaktır. Çünkü çoğu fizik formülü birbirinden gelmektedir.

Fizikte Dikkat Edilmesi Gereken Ana Noktalar

Son olarak fizikte bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk olarak bütün büyüklüklerin birimini iyi anlamanız gerekir. Yani kullanılan hız ölçüsü km / saat mi yoksa metre / saniye mi fark çıkacaktır. Enerji birimi olarak ne kullanıldığını örneğin iyi bilmemiz gerekir.

Birim meselesinin önemli olmasından dolayı ÖSYM bu konuda soru sorulmaktadır. Birimleri ve formüller arasında geçiş yapmayı iyi öğrenirseniz gerisi gelecektir.

Bütün söylediklerimizi toparlarsak ana cümlemiz fizikten korkmayın ve çalışma konusunda ısrarcı olun şeklinde olacaktır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × five =