Fizik Biliminde Yapılan Çalışmaların Günlük Hayatımıza Etkisi

Fizik biliminde ortaya çıkan gelişmeler kısa süre içerisinde teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Fizik biliminde yapılan çalışmaların günlük hayatımıza doğrudan etkisi olmaktadır. Çünkü fizik bilimi son birkaç yüzyıldır teknolojik gelişmelerin merkezinde olmuştur.

Son yüzyıllarda fiziğin bu kadar ilerlemesiyle bugün fizik bilimi çeşitli alt alanlara ayrılmıştır. Fiziğin alt alanları yazısında buna değindik. Bu alt dalların tamamının günlük hayatımıza kattığı birçok şey vardır. Bunların üzerinde kısaca duralım.

Mekanik Fiziğin Günlük Hayatımıza Etkisi

Mekanik fiziğin en temel çalışma alanlarından biridir. Kuvvet, hareket, enerji, denge gibi kavramların tamamı mekanik içerisinde incelenir. Mekanik fiziğin kullanım alanları çok geniştir. Günlük hayatımızdan basit örnekler verelim:

 • Tahterevallinin hareket etmesi
 • Kaldıraçaların yük kaldırması
 • Palangalarla yapılan yük taşımaları
 • Vida ile bir şeyin bir yere monte edilmesi
 • Arabanın hareket ettirilmesi
 • Anahtarla kilidin açılması
 • Asansörün yük ve insan taşıması

Yukarıdaki örnekler fiziğin alt dallarından olan mekaniğin günlük hayatımıza etkisinin en basit örneklerinden bazılarıdır. Hareket ve kuvvetin olduğu her yerde mekanik söz konusudur.

Elektriğin Günlük Hayatımıza Etkisi

Elektrik ve manyetizma fiziğin alt dalları arasındadır. Elektrik aydınlatma teknolojisinin temeli olduğu gibi hayatımızın vazgeçilmezi olan elektronik araçların da enerji kaynağıdır. Çeşitli enerji türlerini elektrik enerjisine çevirebilmek elektronik araçların gelişmesine olanak sağlamıştır.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, televizyon, telefon, bilgisayar gibi araçların olmadığını düşünün. Günlük hayatımız ne kadar daha zor olurdu değil mi? İşte fiziğin elektrik hakkında ortaya çıkardıkları bütün bunlara ulaşmamızı sağlamıştır.

Elektrikle birlikte diğer enerji türlerinin kullanılması ve birbirine dönüştürülmesi de fizik bilimi sayesinde olmuştur. Örneğin fiziğin termodinamik alt dalı yakıttan enerjinin nasıl elde edileceğini ve bunun harekete nasıl dönüştürdüğünü açıklamaktadır.

Fizik biliminde yapılan çalışmaların günlük hayatımıza etkisi

Daha önce hayatımızda fizik adlı yazıda fizik bilimi sayesinde erişebildiğimiz ve günlük hayatımıza ciddi etkisi olan araç gereçlerden söz etmiştik. gerçekten de buna birçok örnek bulabiliriz.

 • Basit makineler
 • Mıknatıslar
 • Jeneratörler
 • Motorlar
 • Aynalar
 • Asansör ve kaldıraçlar
 • Elektronik araçlar

Bütün bu örneklere fizik bilimi sayesinde ulaşmaktayız. Teknolojinin her adımında az ya da çok fizik bulunmaktadır.

Optik ve Fizik

Optik biliminin gelişmesi günlük hayatımıza çeşitli açılardan etki etmiştir. Bu etkilere verebileceğimiz en basit örnek aynadır. Aynalar kişisel bakım için çok önemli araçlardır. Optik bilgisi sayesinde aynalara erişebildik.

Göz kusurları yüzyıllardır vardı. Ancak optik bilgisi sayesinde gözlüğü üretip gözü bozulan insanların daha iyi görmelerini sağlayabiliyoruz. Şu an lazer teknolojisiyle bozuk gözler tedavi edilebilmektedir. Optik bilgisinin artması merceklerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmamıza yol açmıştır. Bu da gözün çalışma mekanizmasını anlamaya daha fazla olanak sağlamıştır.

Işığın toparlanabilmesi ve güneşten enerji elde edilebilmesi de yine optik sayesinde mümkündür. Güneş enerjisinin depo edilip kullanılabilmesi yenilenebilir bir enerji olması açısından çok önemlidir. Güneş enerjisiyle hem ekonomik enerji elde etmekteyiz hem de çevreye verilen zararı azaltmaktayız.

Fiziğin üç ana dalıyla ilgili çeşitli örnekler verdik. Bu örnekleri arttırabiliriz. Kısaca özetlemek gerekirse fizik bilimindeki gelişmeler günlük hayatımızı önemli ölçüde şekillendirmektedir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 15 =