Fizik Biliminin Prensiplerine Dayalı Çalışan Ulaşım Araçları

Bildiğimiz gibi fizik, günlük yaşantımıza doğrudan etki eden çok önemli bir bilim dalıdır. Hayatımızda fizik konusunda bunu zaten anlattık. Fiziğin hayatın içindeki uygulama alanlarına sayısız örnek verilebilir. Ancak bu yazıda ödevlerinize de yardımcı olmak maksadıyla fizik biliminin prensiplerine dayalı çalışan ulaşım araçları üzerinde duracağız.

Bu konu yazılı sorusu olarak da çıkabilir. Fizik biliminin prensiplerine dayalı çalışan ulaşım araçlarına veya ev araç ve gereçlerine örnek veriniz şeklinde sorularla karşılaşabilirsiniz.

Fizik biliminin prensiplerine dayalı çalışan ulaşım araçları maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

Raylı Ulaşım Araçları: Tramvay, metro, hafif metro, tren, yüksek hızlı tren gibi ulaşım araçlarının tamamını kapsamaktadır. Tren ayrıca çok eski bir ulaşım aracıdır. Trenin motorunun çalışma prensibi fizik bilimiyle açıklanmaktadır. Ayrıca rayların üretimi, rayların genleşmesi, raylardaki sürtünme gibi konuların tamamı da yine fizik ilkeleriyle bağlantılıdır.

Motorlu Kara Taşıtları: Binek otomobiller, kamyonet ve kamyonlar, minibüsler, otobüsler, tır ve iş makinelerinin tamamı bu kategoriye girebilir. Bütün bunların çalışma prensibi benzerdir. Bunların çalışmasında hem mekanik fizik hem de termodinamik etkili olmaktadır. Motorda yakıttan enerjinin elde edilmesi termodinamik ilkeleriyle ilgilidir. Elde edilen enerjinin hareket enerjisine dönüştürülmesi ve tekerleri çeviren sisteme bir tork uygulaması da mekanikle ilişkilidir.

Gemiler: Gemi en eski ulaşım ve ticaret aracıdır. Trenler, otomobiller yokken insanlar uzun ticaret yollarını gemilerle aşmışlardır. Geminin su üzerinde kalabilmesi için suyun kaldırma kuvveti prensibi geçerlidir. Motor teknolojisinin ve termodinamiğin gelişmesiyle günümüzde motorlu, devasa ve hızlı gemiler sularda yüzmeye başlamıştır.

Uçaklar: Yine uçaklar da son yüzyılda hayatımıza girmiş fakat bizim için vazgeçilmez olmuştur. Sadece insan taşıması açısından değil, ticaret ve savaş teknolojisi için de uçaklar çok önemlidir. Uçakta havanın kanat altına geçip basınç kuvvetiyle uçağı kaldırması söz konusu olur. Burada hemen motor gücü hem de kanat tasarımı çok önemli etkenlerdir. Bütün bunlar fizik prensipleriyle tasarlanır ve üretilir.

Fizik biliminin prensiplerine dayalı ulaşım araçları

Fizik Bilime Dayalı Diğer Araç ve Gereçler

Aslında fizik şuraya veya buraya yarıyor demek yeterli olmayacaktır. İçerisinde teknolojinin en ufak bir miktarı olan her şeyde fizik bilimi vardır.

Ev araç gereçleri, hayatımızda çok önemli olan tıp araçları, evimizi yaptığımız inşaat teknolojisi, köprü ve yol inşaatı, park yapımı, okul inşası gibi konuların tamamında fizik bilimi bulunmaktadır.

Aşağıdaki teknolojik cihazlar hem ev araç gereçleri hem de kişisel kullanım için çok önemlidir:

  • Telefon
  • Telsiz
  • Cep telefonu
  • Bilgisayar
  • Televizyon
  • Buzdolabı
  • Fırın
  • Çamaşır makinesi
  • Bulaşık makinesi

Yukarıda saydığımız bu araç gereçler içerisinde elektrik ve termodinamik gibi konuları yoğun olarak bulundurur. Elektrik devresi olmadan bu araçları yapmamız mümkün değildir. Bu bile fizik biliminin hayatımız açısından önemine işaret etmektedir.

Yine tıp için Röntgen cihazı, diğer tıbbi görüntüleme cihazları, kullanılan tüpler, iğneler, her türlü tıbbi makine örnek olarak gösterilebilir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + nineteen =