Geometri Dersinde Başarılı Olmanın Yolları

Geometri dersi matematiğin en rahat net yapılabilecek alanıdır. İyi bilindiğinde karşılığı fazlasıyla alınır. Ancak hiçbir başarı emeksiz olmaz. Bu yazıda geometri dersinde başarılı olmanın yolları üzerinde durmaya çalışacağız. Anlattıklarımızı takip ederseniz siz de geometri dersinde daha başarılı olabilirsiniz.

Öncelikle geometri nasıl fullenir diye düşünmeniz gerekiyor. Çünkü matematiğin diğer alanına göre daha az soru sorulan geometri dersinde hedefiniz ful çekmek olmalıdır. Bu amaçla yola çıkmazsanız mutlaka bazı konularda eksiğiniz kalacaktır.

İlgili yazı: Geometri dersini anlamıyorum

Geometri Nasıl Geliştirilir?

Diyelim ki geometride seviyeniz sıfır ya da biraz biliyorsunuz ancak eksikleriniz var. Bu durumda geometri bilginizi ve soru çözme yeteneğinizi adım adım geliştirmeniz gerekiyor. Geometri öğrenme teknikleri burada devreye girer. Hangi çalışma programını uygularsanız uygulayın günün sonunda iş ne kadar ders çalıştığınızla doğru orantılı hale gelmektedir. Burada anlatacaklarımız geometriyi geliştirmeye yönelik tavsiyelerdir.

Önce Basitten Başlayın

Geometride esas olan bol soru çözmektir. Ancak soruları çözmede yeteri başarıyı göstermezsek moralimiz bozulabiliyor. Bu da ders çalışmayı engelleyen bir durumdur. Bu durumu engellemek için önce basit seviyeden başlamak gerekir. Piyasada birçok yayının basit geometri ya da kolay geometri şeklinde kitapları bulunuyor. Bunlardan faydalanabiliriz.

Basit soruları basit görüp atlamak hatadır. Basit soru da olsa bol miktarda soru çözmek geometrideki bağıntıları iyi öğrenmek için önemlidir. Bu yüzden iyi bildiğimiz konuları da atlamadan basit de olsa bol miktarda soru çözmemiz gerekir.

Hiçbir Soru Boş Kalmasın

Öğrencilerin geometriyi geliştirememesinin en büyük nedeni boş soru bırakmaktır. Geometri yapamıyorum ne yapmalıyım diye soran herkese biz boş soru sormayın diye öneride bulunuruz. Peki yapamıyorsanız ne yapacaksınız? Eğer testi bitirince çözemediğiniz soru kalmışsa mutlaka bir bilene sorun.

Ancak bir soruda zorlandığınız zaman hemen bunu yapamıyorum sormam lazım diye düşünmeyin. Bunun yerine çözene kadar iyice uğraşın. Zorlandığınız soruyla uğraşmak size çok şey öğretecektir.

Eğer çok uğraşıp da çözemezseniz soruyu bir bilene çözdürün. Sonra da çözümünü anlamaya çalışın. En iyi öğrenme bu şekilde olur.

Birden Fazla Kaynaktan Bol Soru Çözün

Geometri dersinde konu anlatımı bölümü çok azdır. Geometride başarılı olmanın en temel yolu bol miktarda soru tipi konusunda tecrübe sahibi olmaktır. Çevrenizde her gördüğü soruyu kısa sürede çözen birileri varsa bunların en büyük sırrını size verelim: Çok fazla soru tipi görmüş ve çözmüşlerdir.

Her kaynağın gösterdiği soru tipleri değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle farklı kaynaklardan bol miktarda soru çözmek size geometride farklı tipte sorular için büyük tecrübe kazandıracaktır.

Geometri Ne Kadar Sürede Biter?

Çalışmaya ve yukarıda anlatılanları öğrenmeye karar verdiniz. Ancak geometri ne kadar sürede biter diye merak ediyorsunuz. Size tavsiyemiz bu tür rakamlara takılmamanızdır. Herkesin seviyesi farklı olduğu için herkesin geometriyi bitirme süresi de farklı olacaktır. Sıfırdan öğrenme yapan biriyle zaten belirli bir temeli olan birinin dersi bitirme süresi birbirine eşit değildir.

Geometri dersi pratiklik isteyen bir derstir. Bu nedenle bir defa bitirdim ve hallettim diye düşünmemeniz gerekir. Bunun yerine sürekli surette geometri çözmeniz gerekir.

İlk tekrarı hızlı bir şekilde yapıp erken bitirseniz sizin avantajınıza olur. Çünkü deneme sınavlarında geometri sorularının hepsini çözersiniz ve bu da her seferinde sizin için tekrar olur. Aksi taktirde bilmediklerinizi boş bırakma durumunda kalacaksınız. Bu da geometri bilginize katkı sağlamaz.

İlle de bir cevap istiyorsanız yoğun bir çalışmayla bütün geometri 1 ay civarında biter. Eğer seviyeniz daha üstteyse ve zaten daha önce bitirmişseniz o zaman bu süre 1 haftaya kadar da düşebilir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 7 =