Geometri Dersini Anlamıyorum

Geometri dersi sevenler için en zevkli ders iken anlamayan için de büyük bir işkence haline gelebilmektedir. Geometri dersini anlamıyorum ya da geometri yapamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız bu yazı tam size göre. Çünkü bu yazıda geometriden anlamayanlar ne yapmalı ve geometri öğrenme teknikleri üzerinde durmaya çalışacağız.

Eğer hiç geometri bilmiyorsanız sıfırdan öğrenme yapmanız gerekecektir. Ancak burada yapmanız gereken ilk şey derse karşı olan ön yargıyı yıkmaktır. Geometride biraz zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak büyük bir ön yargı inşa ederseniz işiniz daha da zor hale gelecektir. Bu da bizim istemediğimiz bir şeydir.

Kolaydan Başlayın

Geometri yapamıyorum diyenlerin en büyük sıkıntısı zor geometri sorularını çözmeyi beklemeleridir. Bir kere kesinlikle kolaydan başlayacaksınız. Bunun için size tavsiyemiz önce geometri konularının neler olduğunu yazın. Listeyi elinizde tam tutun. Ardından ilk konudan çalışmaya başlayın.

Geometri konu anlatımı çok olmayan bir derstir. Bu nedenle çalışma genellikle soru çözümüne dairdir. Piyasa geometride zorlananlar için birçok kolay geometri kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplardan birini kaynak olarak edinebilirsiniz.

Ancak şunu belirtelim ki aldığınız kitabı bitirmezseniz bahane üretmeyeceksiniz! Herhangi bir dersi başta sona kolay seviyede de olsa bitirmemişseniz ben geometri yapamıyorum diye şikayet etme hakkınız yok. Önce kolay olsa da bir konu anlatım kitabını baştan sona sorularını çözerek bitirin. Ardından eski ön yargınız zaten gidecektir.

Geometri Yapamayanlar Ne Yapmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi geometri yapamayanlar genellikle konuları bitirmeden zor sorulara bakıyor ya da derse karşı fazla ön yargı besliyorlar. Geometriye nereden başlayalım diye merak ediyorsanız yukarıda bahsettiğimiz gibi konu anlatımlı kitabın ilk sayfasından başlamanız gerekir.

Geometri sorularının genellikle göremeye dayalı olduğunu duymuşsunuzdur. Başkaları görüyor ben neden göremiyorum diye düşünmeyin. Çünkü görme işi bir tecrübe işidir. Bir soru tipinden daha önce 100 tane soru çözmüşseniz gözünüz artık o özelliği kendiliğinden seçiyor. Ancak soru tecrübeniz yeterince yoksa görmemeniz normaldir.

Geometri dersi diğer birçok derse nazaran avantajlar taşır. Bir defa Türkçe veya biyoloji gibi iki şık arasında kalmazsınız. Çözdüğünüz zaman direk cevaba ulaşırsınız.

Ayrıca geometride çok fazla öncüllü soru bulunmaz. Genellikle cevaplar net sayı cinsindendir. Bu da bu derste başarılı olma şansını arttırır.

Cevapların net olması, soru çözme açısından size avantaj sağlar. Konuları biraz öğrendiğiniz zaman soru çözmek de daha keyifli hale gelir. Bu nedenle geometri en kolay full çekilecek derstir.

Şimdiye kadar anlattıklarımızı içselleştirerek kendi seviyenize yakın bir kaynakla konuyu düzgünce çalışırsanız geometri dersinde başarılı olmamanız için bir neden bulunmuyor. Zamanla seviyeye arttırarak ve daha zor sorularda kendinizi test ederek güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − fifteen =