Gıda Mühendisliği İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Gıda başlı başına geniş bir sanayi ve iş kolu. Hal böyle olunca gıda mühendisliği de popüler meslekler arasına giriyor. Bu mesleği yapmak yani gıda mühendisi olmak isteyenlerin ise ders çalışma konusunda yönlendirmeye ihtiyacı oluyor. Bu yazıda gıda mühendisliği için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusuna yanıt arayacağız.

Gıda mühendisliği için aşağıda yer alan derslerin iyi olması gerekir:

 1. Türkçe
 2. Matematik
 3. Fizik
 4. Kimya
 5. Biyoloji

Bu beş ders sizin ana çalışma programınızı oluşturacaktır. Bunlar dışında tarih, coğrafya gibi derslerin iyi olması da size elbette avantaj sağlayacaktır. Çünkü sınavda bu derslerden de az da olsa soru çıkmaktadır.

Aslında bu dersler bütün mühendislik bölümleri için ortaktır. Bunun için mühendis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir yazısında da benzer konulara değindik. Bu yazıda hedefimiz gıda mühendisliği olduğu için ona odaklanacağız.

Dersleri sayarken matematik ve geometri olarak ayırmadık. Matematiğin içinde geometri de bulunuyor.

Gıda mühendisliği için hangi derslerin iyi olması gerekiyor

Gıda Mühendisliği İçin Nasıl Çalışılır?

Eğer gıda mühendisi olmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz 5 ana derse odaklanmalısınız. Bu derslerden okulda yazılılardan yüksek yapmanız yeterli değildir. Esas olan üniversite sınavında bu derslerden yüksek net yapmaktır.

Bunun için okul derslerinin paralelinde sınava yönelik bir çalışma programı takip etmek gerekiyor. Bunun için önemli basamakları sıralayalım.

1. Konuları Bitirin!

Konuları bitirmeden şikayet etmeye kalkmayın. Konular eksikse elbette yüksek net yapamazsınız. Matematik başta olmak üzere yukarıda sayılan derslerden konu eksiği bırakmayın.

Konu eksiğinin kalmamasının ana yöntemi ise konu anlatımlı kaynağı baştan sona bitirmektir. Bütün konuları bitirmeden soru bankasına ihtiyacımız yok. Gıda mühendisi olmak için günde kaç soru çözmem gerek diye sormayın. Önce konuları bitirin. Soru sayısı kıstas değildir!

Kaynak çalışırken mutlaka konu sıralamasını takip edin. Konu atlamayın. Sevdiğiniz konuları önce bitireyim derseniz kendinizi kandırırsınız.

2. Deneme Sınavı Çözün

Deneme sınavları dikkatin arttığı ve öğrenmenin yoğun olduğu zamanlardır. En çok deneme çözen başarıya en yakındır. Ancak deneme çözmenin bazı incelikleri vardır.

Gıda mühendisi olmak isteyen biri deneme çözerken aşağıdakilere dikkat etmelidir:

 • Baştan sona deneme uzun gelebilir. Bu nedenle branş denemeleri denilen tek dersten oluşan kısa denemeler kullanın.
 • Denemeleri mutlaka süre tutarak çözün. Test çözer gibi serbest çözmeyin.
 • Deneme sonrası yanlışların üzerine eğilin. Eğer yanlış sorulara bakmayacak iseniz hiç deneme çözmeseniz de olur!
 • Zaten gerçek sınav değil diyerek soruları hafife almayın. Şık sallamayın. Gerçek sınav ciddiyetiyle çözün.
 • Art arda yanlış yaptığınız konuları not edin ve bu konulara tekrar çalışın.
 • Deneme çözmede düzen sağlayın. Örneğin her gün 1 Türkçe denemesi çözülürse iyi sonuçlar alınır.
 • Konuları bitirdikten sonra denemelere başlayın.

Yukarıdaki 2 temel basamağı uygularsanız bir de 5 derse ağırlık verirseniz gıda mühendisi olma yolunda güzel bir ivme yakalarsınız. Bunun dışındaki tavsiyeler daha detay konulardır. Esas olan bu 2 yöntemle iskeleti oluşturmaktır.

Gıda Mühendisliği Dersleri Zor Mu?

Gıda mühendisi olmak isteyen öğrenciler hem tercih döneminde hem de sınava hazırlık döneminde akıllarına bu tarz sorular getirirler. Kafanızın rahatlaması açısından bu soruya da cevap verelim.

Gıda mühendisliği dersleri zor değildir. Ancak sonuçta mühendis olacağınız için bir matematik alt yapısına ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla temel matematiği iyi öğrenmek hem sınavı kazanmak açısından hem de bölümü okumak açısından size çok fayda sağlayacaktır.

Eğer bu mesleği yapacaksanız kendinizi zorlayıp İngilizce öğrenmenizi tavsiye ederiz. Bu da size çok şey katacaktır.

Gıda mühendisliği okuyanların yorumları ele alındığında bölüm zormuş izlenimine kapılabilirsiniz. Ancak dersleri takip eden bir öğrenci hangi üniversitede okuyorsa okusun çok fazla zorlanmayacaktır.

Bir de gıda mühendisliği için hangi lisede okumak gerekiyor tarzı sorular çok geliyor. Öyle bir lise ayrımı bulunmuyor. Herhangi bir lisede sayısal bölümü okuyup iyi bir sayısal puanı yapmanız yeterlidir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + 16 =