Güneş Neyden Yapılmıştır?

güneşGüneşin dünyamız ve yaşamımız için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Peki güneş neyden yapılmıştır? Güneşin neyden meydana geldiğini biliyor muyuz? Periyodik tabloda doğada bildiğimiz bütün elementler mevcut. Peki bu elementlerin hangileri güneşin yapısında bulunuyor? Bu yazıda bu soruya olabildiğince net ve anlaşılır bir şekilde cevap vereceğiz.

Güneşin ham maddesi denince hiç bilgi sahibi olmayanlar ateş diye cevap verebilirler. Ancak Güneş neyden yapılmıştır diye sorduğumuzda az buçuk kimya bilen birinin hidrojen ve helyum demesi gerekir. Bu bilgi lise düzeyindeki her öğrencinin kesinkes bilmesi gereken bir bilgidir. Burada şimdi bu bilginin daha da ötesine geçeceğiz. Gerçekte Güneş bu iki elementi yoğun bir şekilde barındırmasına rağmen sadece bu iki elementten yapılmamıştır. Güneşin içerisinde birçok element vardır. Şimdiye kadar Güneş’in yapısı içinde 67 tane kimyasal bileşen tespit edilebilmiştir. Bu sayının bilimsel keşiflerle daha da büyüyebileceği tahmin edilmektedir.

Güneş enerjisi hidrojenin helyuma nükleer tepkimeler geçirerek dönüşmesinden ortaya çıkar. Bu olay insanlar açısından hidrojen bombası olarak tanımlanır. Atom bombasına göre kat kat güçlü ve ona ters bir işleyiştir. Bir sobanın nasıl ki yakıtı biterse o soba söner. Güneşte de helyuma dönüşecek hidrojen miktarı bitince sönecektir. Ama en azından bunun için endişe duymanıza gerek yok. Bu sizin veya torunlarınızın ömrünü aşacak bir olaydır. Bilim adamları güneşin yakıtının bitmesinin milyarlarca yıl süreceğini tahmin etmektedirler.

Güneş sayı olarak %90 oranında hidrojen içerir. Bu kütle olarak %70 gibi bir orana denk gelir. Hidrojenden sonra gelen helyum elementi sayı olarak %9, kütle olarak %27’lik bir orana sahiptir. Bundan arta kalan kısım sayı olarak %1 kadarlık bir kısımdır. Bu da bahsettiğimiz 67 kimyasalın diğerlerini kaplar. %1’lik kısımda en bildiğimiz elementler oksijen, karbon, nitrojen, neon, demir ve sülfür şeklindedir. Tabi elementler bununla da sınırlı değildir. Magnezyumdan tutun da silisyuma kadar birçok farklı element vardır güneşe. Hepsi bir araya gelerek sobamız ve temel enerji kaynağımız olan güneşi meydana getirir.

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =