Güvenli Genel Ağ Kullanımı İçin Uyulması Gereken Kurallar

Halk arasında İnternet olarak da bilinen Genel Ağ bilgi erişimizi sağlayan çok önemli bir kaynaktır. Günümüzde Genel Ağ olmadan birçok işi yapmamız imkansızdır. Ancak son yıllarda İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılıkların arttığı da bir gerçektir. Bu yazıda güvenli Genel Ağ kullanımı için uyulması gereken kurallar nelerdir öğreneceğiz. Bu kurallar başımıza bir şey gelmemesi için bilinmesi gerekenlerdir.

Çok sayıda ağın bir araya gelerek oluşturduğu en geniş ağa İnternet ya da Genel Ağ denmektedir. Bu ağ herkese açık olduğu için bunun bir sahibi ya da yöneticisi yoktur. Sadece bu ağda işlem yapan insanlar vardır.

Güvenli Genel Ağ kullanımı için uyulması gereken kurallar şöyle sıralanır:

  • Genel Ağda karşılaştığımız her sayfanın güvenli olmadığını aklımızda tutmalıyız.
  • Ad, soy ad TC kimlik numarası gibi kişisel bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız.
  • Ailemizden habersiz Genel Ağ üzerinden alışveriş yapmamalıyız.
  • Tanımadığımız kişilerle iletişim kurmamalıyız.
  • Şifremizi isteyen ya da herhangi bir nedenle para isteyen insanlara güvenmemeliyiz.
  • Bize ödül kazandığınızı söyleyen dolandırıcılara dikkat etmeliyiz.
  • Kendini polis ya da devlet görevlisi olarak tanıtan insanlara inanmamalıyız.
  • Yalnızca güvenli sayfalardan bilgi edinmeliyiz.
  • Bilgisayarımızda özel bilgilerimizi açık bırakmamalıyız.
  • Sahte yazılımları bilgisayarımıza ya da telefonumuza indirmemeliyiz.

Bu kurallara dikkat ederseniz daha güvenli bir Genel Ağ kullanımı yapmış olursunuz.

Güvenli genel ağ kullanımı için uyulması gereken kurallar

Genel Ağı Güvenli Şekilde Kullanmak Neden Önemlidir?

Genel Ağ yani İnternet olmadan günümüzde birçok şeyi halledemeyiz. Örneğin ödevlerimiz için Genel Ağdan yararlanıyoruz. Siz bu yazıyı okurken de Genel Ağ üzerinden okuyorsunuz. Yani şu anda Genel Ağa bağlısınız.

Dolayısıyla kendinize sormanız gereken soru Genel Ağı nasıl kullanmalıyım sorusudur. Genel Ağ güvenliği son yıllarda giderek önemi artan bir konudur. Genel Ağ üzerinden yapılan alışveriş miktarı gittikçe artmaktadır. Genel Ağ bize bir şeyleri almayı çok kolay hale getirmiştir.

Durum böyle olunca da İnternet dolandırıcıları da artmıştır. Son yıllarda servetini Genel Ağ üzerinden başkalarına kaptıran çok sayıda insan olmuştur. Hatta ailesinin bilgilerini veren çocuklar anne ve babalarının paralarını başkalarına kaptırmışlardır.

Ayrıca İnternet üzerinden öğrendiğimiz her bilgi doğru değildir. Çünkü İnternet sadece uzmanlara açık değildir. Herkes bir web sayfası kurarak bildiklerini paylaşabilir. Bu da yanlış bilgiler edinmemizi sağlar. Bilgi güvenliği de günümüzün önemli problemleri arasında yer almaktadır.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda güvenli Genel Ağ kullanımı son derece önemli hale gelmektedir. Hepimiz Genel Ağı güveni bir şekilde kullanmak zorundayız.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + eight =