Haritalarda Renklendirme Yöntemi

Belirli bölgeleri yükseltileri ve yer şekilleri ile birlikte gösteren haritalara fiziki harita denir. Fiziki haritalarda yükseltileri göstermek için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri de renklendirme yöntemidir. Bu yazıda haritalarda renklendirme yöntemi üzerinde duracağız.

Haritalarda deniz seviyesinden itibaren yeşil renkle ile renklendirme başlar. Ardından renk renk yükselti artar. Aşağıdaki tabloda renklerin hangi yükseltilere karşılık geldiği gösterilmektedir. Tablo sayesinde renklendirme yöntemi ile oluşturulmuş haritalarda kullanılan renkler ne anlama gelir daha iyi anlayabiliriz.

Yükselti Aralığı (m) Renk
0 – 200 Yeşil
200 – 500 Açık yeşil
500 – 1000 Sarı
1000 – 1500 Turuncu
1500 – 2000 Açık kahverengi
2000 üstü Koyu kahverengi

Renklendirme yönteminde renkler yer şekillerini değil, o bölgenin yükseltisini göstermektedir. Bu sık yapılan bir hatadır. Örneğin yeşil renk ormanları değil, alçak yerleri gösterir.

Haritalarda renklendirme yöntemi

Renklendirme Yöntemi ile İlgili Diğer Bilgiler

Renklendirme yöntemiyle çizilen haritalarda renkler neleri ifade eder iyi öğrenelim. Yukarıda gösterdiğimiz renkler yükseltileri gösterir. Ancak bir de derinlik kavramı vardır.

Göl deniz ve okyanusların gösterildiği haritalarda derinlik mavi renk ile gösterilmektedir. Mavilik arttıkça derinlik de artmaktadır.

Yine buzullar ve kalıcı kar bölgeleri beyaz renkle gösterilir. Dağların yüksek yerlerinde kalıcı karların olabileceğini unutmayalım.

Örnek vermek gerekirse Türkiye fiziki haritasında delta ovaları yeşil renkle, denizler ve göller maviyle gösterilir. Denizlerin derin yerlerinde mavilik koyulaşır.

Yıldız dağları sarı renkle gösterilirken Ağrı Dağı koyu kahverengi ile gösterilir. Bu da iki dağ arasındaki yükselti farkını anlamamıza olanak sağlar.

Haritalarda ayrıca yükseltiye göre zeminde girinti ve çıkıntıları olduğu kabartma yöntemi de kullanılabilir. Kabartma yöntemi ile daha gerçekçi bir görüntü elde edilmektedir. Ancak kabartma haritalar hem maliyetlidir hem de kullanışlı değildir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =