Hayatımızda Fizik

Hayatımızda fiziğin olmadığı bir anı düşünmek çok zordur. İnsanlar ilk zamanlardan beri fizik kanunlarını bilmeseler de fiziğin hüküm sürdüğü olaylarla karşılaşmışlardır. Hatta ilk insanların birçok fiziksel düzeneği kullandığı bilinmektedir.

Hayatımızda fizik

Fizik günlük hayatımızda birçok olayda bize yardımcı olur ve her açıdan kolaylıklar sağlar. Fiziğin hayatımıza katkıları saymakla bitmez.

Fizik Biliminin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Kapının kolunu tutup kapıyı açarken, musluğu açarken, saçımızı tararken, kaşıkla yemek yerken fiziği uygularız.

Günlük hayatta fizikten yararlanılarak oluşturulan araçlar şöyledir:

Basit Makineler

Basit makineler yoldan veya kuvvetken kazanç sağlamak için kullanılan araçlardır. Basit makinelere makaslar, cımbızlar, kaldıraçlar, makaralar, palangalar, kasnaklar, çıkrıklar ve vidalar örnek verilebilir.

Basit makinelerin hepsi fizik kuralları ile çalışır. Daha doğrusu bunların çalışma prensibini fizik bilimi açıklar. Bu nedenle fiziğin günlük hayatımızdaki önemi büyüktür.

Mıknatıslar

Mıknatıslar günlük hayatımızın bir parçası haline gelen araçlardır. Sanayideki dev mıknatıslar büyük ağırlıkları taşıyabilir.

Kullandığımız elektronik araçların çoğunun içerisinde mıknatıs vardır. Mıknatıs olmadan sanayi ve teknolojiyi hayal etmek zordur. Motor ve motorlu araçların yapımında da mıknatıslar kullanılır.

Mıknatısların incelendiği fizik alt dalı manyetizmadır.

Jeneratör

Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirip ev ve fabrikalarda elektrik üreten aygıtlara jeneratör denir. Jenaratörler çamaşır makinesi, tren gibi araçların elektronik aksamında da bulunmaktadır.

Bazı jeneratörler fosil yakıtı yakıp oradan elektrik üretme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle büyük tesislerde üretim için kullanılabilirler.

Aynalar

Cam saydam bir madde olduğu için gündelik hayatta en çok kullandığımız maddelerden biridir. Üzerine düşen ışınların tamamına yakınını yansıtabilen yüzeylere ayna denir.

Aynalar olmadan araba kullanamayız. Aynalar hayatın her aşamasında karşımıza çıkan fizik araçları içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Basınç

Bıçağı bilediğimizde bıçağın yüzey alanını inceletiriz. Böylece bıçağa kuvvet uygulayıp bastırdığımızda daha fazla basınç elde ederiz. Bu da bıçağın daha keskin olması manasına gelmektedir.

Çivinin ucunun sivri olması da yine basınç ilkesiyle ilgilidir.

Su Cendereleri

Su cendereleri Pascal prensibinin uygulandığı sistemlerdir. Bu prensibin günlük hayatta birçok uygulamaları vardır.

Yıkama yağlama sistemlerinde, römorkların ve arabaların kaldırılmasında, birçok kaldırma indirme işleminde, hidrolik frenlerde su cendereleri kullanılır. Böylece az kuvvetle çok ağır yükler kaldırılmış olur.

Asansörler

Asansörler insanları ve yükleri taşıyan sistemlerdir. Düşey doğrultuda taşıma yapan bu sistemlerin çalışmaları da yine fizik kurallarına göre düzenlenmiştir.

Asansörde elektrik enerjisi mekanik ve potansiyel enerjiye dönüşmektedir.

Sporda Fizik

Sırıkla yüksek atlama doğrudan fizik kurallarının hüküm sürdüğü bir spordur. Koşarak elde edilen kinetik enerjiyi potansiyel enerjiye çevirme bu sporda temel amaçtır.

Futbol, basketbol gibi sporlarda da fizik kuralları fark etmesek de etkin rol oynamaktadır.

Mikrodalga fırınlar

Mikrodalga fırınlar son asrın önemli buluşları arasındadır. Çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu fırınların özelliği ısıtma işlemini çok kısa bir sürede yapmalarıdır.

Bu sayede hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlanmış olur. Mikrodalga fırınlar radyo dalgalarını kullanırlar. Bu fırınları üretebilmek için ise elektromanyetik dalgalar konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Görüldüğü gibi fizik, günlük yaşam ve teknoloji arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır.

Bir Yorum

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 13 =