HCI Asit Mi Baz Mı?

Asitler ve bazlar konusu kimyanın en önemli konularından biridir. Hangi maddelerin asit hangi maddelerin baz olduğu ise her zaman karıştırılabilir. Bu yazıda HCI asit mi baz mı sorusuna detaylı cevap vermeye çalışacağız.

Kısaca cevap vermek gerekirse HCI asittir. Zaten tam adı da hidroklorik asit şeklindedir.

Öğrenciler NaOH, NH3, HCI, CO2 elementleri çok sık sormaktadır. Bu soruların cevaplanabilmesi için asit ve baz tanımlarını iyi bilmek gerekir.

Sulu çözeltilere H+ iyon veren maddelere asit, OH iyonu veren maddelere de kısaca baz deriz. Şimdi HCI asit mi değil mi test etmek için suda iyonlaşmasına bakalım.

HCI İyonlaşması

HCI suda iyonlaşması şu şekildedir.

HCI → H+ + CI şeklinde iyonlaşma olur. Sudaki H+ iyonları suyun pH değerini düşürür. HCI iyi iyonlaşan bir bileşik olduğu için güçlü bir asittir.

Asitlerin bazlarla reaksiyon verdiğini biliyoruz. Öyleyse hidroklorik asidin de NaOH bazıyla verdiği reaksiyonu ele alalım.

HCl(aq) + NaOH(aq) → NaCl(aq) + H2O(s)

Görüldüpü gibi asidin baz ile tepkimesinden su ve tuz elde edilmektedir. Bu tepkime asit baz tepkimeleri içinde en bilinen tepkimedir. Bu tepkimeyi ezbere bilmek ve yazabiliyor olmak çok önemlidir.

Hidroklorik asit halk arasında tuz ruhu olarak bilinen bir temizleyici ürün olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda mide öz suyunda da bu asitten bulunur. Mide suyumuzun tadının ekşi olması ve yakıcı olmasının nedeni budur.

Benzer yazı: Amonyak asit mi baz mı?

Tags:

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − seven =