Hızlı Okumak İçin Öneriler

Kitap okumanın çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kitap okumanın önemi adlı yazıda zaten bunu vurguladık. Toplum olarak maalesef okuma alışkanlığımız yok. Burada neden kitap okumalıyız diye anlatma çabasına girmeyeceğin çünkü başka yazılarda bunu vurguluyoruz. Zaten kitap okumanın önemli bir şey olduğu konusunda herkes hemfikir. Burada hızlı okumak için öneriler sunup kitap okumanızı daha verimli hale getirmeye çalışacağız.

10 Adımda Hızlı Okuma

Hızlı okumayı sadece kitap okuma olarak düşünmeyin. Bir sınava girdiniz ve karşınızda uzun Türkçe paragraf soruları bulunuyor. Bazen anlamadığınız için paragrafı yeniden okumanız gerekebiliyor. Hızlı okuma konusunda başarılıysanız her testi 5 ile 10 dakika arasında erken bitirme ihtimaliniz bulunuyor. Bu da üniversite sınavı için inanılmaz bir rakam demektir. Hızlı okumak için öneriler içeren bu listede 10 adımda hızlı okuma teknikleri adımlarla verilecektir. Burada hızlı okuma olayının detaylı kursu verilemeyeceği için kolaylık uygulayabileceğiniz adımları listeleyeceğiz.

Hızlı okuma önerileri

Paragrafın İlk Cümlesini Okuyun

Bir paragrafta anlatılacak şeyler çoğunlukla ilk cümlede özetlenir. Eğer amacınız edebi keyif almak değil de bir şeyler öğrenmekse ilk cümleyi dikkatli okuyup diğer cümlelerde de aynı anda göz gezdirebilirsiniz. Bu şekilde paragrafın ne anlattığını kolaylıkla kavrarsınız. Bütün yazıyı elbette okuyacaksınız ama ilk cümleye ve son cümleye özen göstermelisiniz.

Paragrafta Gereksiz Yerleri Atlayın

Bir paragrafın içerisinde genişçe sıralanmak birbirine benzer örnekler bulunmaktadır. Bu yerler çoğunlukla gereksiz olduğu için atlanabilir. Örneğin; mutfakta elma, portakal, üzüm, çilek, kavun, karpuz ve armut gibi birçok meyve vardı cümlesinde sayılan meyve örneklerini atlamanızda hiçbir sakınca yok. Zaten bütün meyveler verilmemiş. Örnek olarak birkaç tane verilmiş.

Önemli İfadeleri Okuyun

Bazı durumlarda ilk ve son cümlelerde değil de paragrafın orta yerinde önemli bir cümle geçer. Bu durumda gözünüzle taradığınız bölümden bu önemlidir dediğiniz yerlere odaklanın ve orayı dikkatle okuyun. Bunu yaptığınızda paragrafın iskeletini çıkarmış olursunuz. Örneğin baştaki ve sonraki cümleyle birlikte ortadaki önemli cümleyi okursanız o paragrafın yüzde 90’ını anlamışsınız demektir.

Bağlaç Kelimelerini Atlayın

Çeşitli yazılarda ve, gibi, vs, vb, ya da, veya türü ifadeler çok geçer. Bu ifadeler hızınızı azaltabilir. Bu ifadeleri hızlı geçmek size yardımcı olabilir.

Anahtar Kelimelere Odaklanın

Çoğu paragrafta arada geçen birkaç anahtar kelime vardır. Bu anahtar kelimeler size paragrafın kapısını sonuna kadar açar. Belli bir yazıda geçen birkaç sözcük o yazının neyle ilgili olduğunu konusunda size epey bir bilgi sağlayabilir.

Önemli Noktaların Altını Çizin

Özellikle paragraf sorularında okurken her cümlenin altını çizme alışkanlığı bazı öğrencilerde oluyor. Bu hem sizi yavaşlatır hem de alt çizmeden anlayamamanıza sebebiyet verir. Bunun yerine önemli gördüğünüz yerlerin altını çizerseniz ikinci bir bakışta çok kısa sürede paragrafı bitirmiş olursunuz. Böylece gereksiz zaman kaybından kurtulursunuz.

Yazının Yapısını Kullanın

Yazı liste, virgül, noktalı virgül gibi ifadelerin kullanım yerlerini bildiğiniz taktirde o yazıyı kavramanız daha kolay olur. Örneğin örnekler sırayla virgülle ayrılmışsa direkt olarak son virgüle geçebilirsiniz.

Not Alın

Not almak öğrenmek için müthiş bir yoldur. Ancak not almak bazı durumlarda sizi yavaşlatabilir. Bunu önlemek için çok hızlı bir şekilde ve 1 ya da 2 kelimeden oluşan notlar alın. Bunun yaptığınızda anladığınızı unutmamış olursunuz. Hız kaybetmenin aksine hız kazanırsınız.

İyi Bir Vücut Pozisyonuyla Okuyun

Vücudunuz yamuk yumuk durduğunda veya kendi önünüzdeki yazıya gölge yaptığınızda okuma ve okuduğunu anlama performansınız düşer. Bunu önlemek amacıyla uygun ve sağlıklı bir okuyuş pozisyonu seçin. Bu sayede okuma sürecinde yorulmazsınız ve bol miktarda hızlı okuma yapabilirsiniz.

Bol Bol Pratik Yapın

Pratik her şeyde olduğu gibi hızlı okuma konusunda da size epey yardımcı olacaktır. Hızlı okuma yarışmasına katılanlar bol bol okuma yapıp bunu içselleştirirler. Çok okumak hem okuma hızınızı arttıracak hem de dikkatinizi ve anlama düzeyinizi yükselterek size ikinci defa okumaktan kurtaracaktır. Bol okuma ve bol paragraf sorusu çözme size başarı sağlar.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =