Hücre Bölünmesi Neden Önemlidir?

Hücre bölünmesi biyoloji müfredatında ve genel olarak fen derslerinde çok sık karşımıza çıkar. Bu yazıda hücre bölmesi neden önemlidir veya hücreler neden bölünür gibi sorulara kısaca yanıt vereceğiz.

Hücre bölünmesinin önemini anlamak için hücre teorisini ele almak gerekir. Hücre teorisinin ana ilkeleri şu şekildedir:

  • Bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiştir.
  • Her hücre kendinden önceki başka bir hücreden meydana gelmiştir.
  • Yaşamsal metabolik olaylar hücre içerisinde gerçekleşir.

Bu teoriden şunu anlıyoruz ki her hücre başka bir hücreden oluşuyor. Öyleyse canlılığın devamı için hücre bölünmesi şarttır. Hücre döngüsü içerisinde hücrenin bölünme safhasını emreden genetik bilgi hücre DNA’sında bulunmaktadır. Ayrıca hücre bölünmesinin önemi bazı pratik amaçlardan da kaynaklanmaktadır.

Hücreler Neden Bölünür?

Canlılarda üremenin temelini hücre bölünmesine dayanmaktadır. Hücre bölünmesi olmadan yaşamın devamlılığı düşünülemez. Zaten yukarıda belirttiğimiz gibi her hücre kendisinden önceki hücrenin bölünmesiyle ortaya çıkmıştır. Hücre bölünmeleri mitoz ve mayoz olmak üzere iki türdür.

Hücre döngüsünde bölünme safhası geldiğinde hücre bölünür. Bunun için hormonların uyarıcı etkisinin yanında bazı zorunluluklar vardır. Örneğin hücrenin üç boyutlu yapısından dolayı hücre büyüdüğünde hacmi alanından daha fazla büyüyecektir. Buna r3 / r2 uyumsuzluğu denir.

Böyle durumlarda hücre zarı büyüyen hücre için yeteri kadar madde alışverişi alanı oluşturamaz. Ayrıca çekirdek de hücreyi yönetmeden yetersiz kalır. İşte bu safhada artık hücre bölünmesi gerektiğini anlar ve bölünme başlar.

Yukarıdaki deneyde amip canlısının bölünmesi gösterilmiştir. Çekirdek olmayan kısmın hayatta kalması aynı zamanda çekirdeğin hücre için hayati olduğunu göstermektedir. Çekirdeği alınan hücrelerin bölünememesi, bölünme bilgisinin çekirdekteki genlerden alındığını göstermektedir.

Kısaca bölünme bilgisi hücrenin genetik materyalinde yazılı bulunmaktadır. Şartlar oluştuğunda bu gen aktif olmakta ve bölünme başlamaktadır.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 1 =