İftihar Belgesi Kimlere Verilir?

Öğrenciler için takdir veya teşekkür almak önemli bir mevzudur. Bu belgeleri alabilmek için öğrenciler sene boyunca mücadele eder ve ders çalışırlar. Takdir ve teşekkür belgelerinin yanında öğrenciyi gururlandıran başka bir belge daha bulunuyor: İftihar belgesi. Bu yazıda iftihar belgesi kimlere verilir açıklık getireceğiz.

İftihar belgesinin kimlere verileceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) açıklamasını dikkate almak gerekir. Bu açıklamaya göre ise iftihar belgesi alacak kişilerde aşağıdaki niteliklerden biri olmalıdır.

 1. Yerel ve uluslararası yarışmaların herhangi birinde ilk 5 dereceye girenlere
 2. Kültürel, sosyal ve sanatsal faaliyetlerde üstün başarı gösterenlere iftihar belgesi verilir.

İftihar belgesi verilirken ilköğretimde okuyan öğrencilerinin hiçbirinin ders başarısına bakılmaz. Yani takdir ve teşekkür belgeleri gibi bir not ortalaması yoktur.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki başarı notu yüksek olan öğrencilerin iftihar belgesi alma şansı yüksektir. En azından davranışların iyi olması ve başarılı olmak için çaba göstermek bu anlamda faydalı olacaktır.

İftihar belgesi kimlere verilir

İftihar Belgesi Nasıl Verilir?

İftihar belgesi almak isteyen öğrencilerin en çok aklına takılan sorulardan bazıları iftihar belgesi sınıfta kaç kişiye verilir ya da kaç puanla iftihar belgesi alınır şeklinde sorulardır.

Ancak şunu belirtelim ki MEB bu konuda bir not ortalaması kıstasından ziyade başka kriterler koyuyor. Okul yönetimleri bunu değerlendirdikleri için başarılı olanlar, derslerde gayretli olanlar bu konuda öncelikli olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda genel hatları şöyle çizmektedir:

 • İlkokullarda verilen İftihar Belgesi, sınıf öğretmeninin teklifi ve okul yönetiminin kararı ile verilir. Ortaokul ve imam-hatip orta okullarında ise öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu iftihar belgesini verir.
 • Alınan iftihar belgesi e-okul sistemine işlenir.
 • İftihar belgesi alanlar özel bir toplantı ya da törende diğer öğrencilere duyurulur. Bu öğrencilerin isim ve fotoğrafları okulun İnternet sayfasında yayınlanır.

Sınıf öğretmeninin ve okul yönetiminin kararı olması bize yine başarılı öğrencilerin daha şanslı olduğunu göstermektedir. Ancak MEB ille de bir not ortalaması koymamaktadır. Yani iftihar belgesi için puan hesaplama şart değildir.

Ayrıca iftihar belgesi sınıfta kaç kişiye verilir diye de net bir şart bulunmuyor. Sizin yapmanız gereken başarılı bir öğrenci olmaya çalışmaktır.

Takdir ve Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

İftihar belgesinden farklı olarak öğrencilerin en çok rağbet ettikleri belgeler takdir ve teşekkür belgeleridir. Bu belgeler doğrudan okul başarı ve notlarla ilgilidir.

Takdir ve teşekkür belgesi almanın şartları ise şöyledir:

 • İlkokul dördüncü sınıf ve ortaokulların bütün sınıflarında takdir ve teşekkür verilir.
 • Ayrıca imam-hatip ortaokullarında da takdir ve teşekkür belgeleri geçerlidir.
 • Türkçe dersinin ortalaması en az 55,00 olmalıdır.
 • Ortalaması 45,00’den daha düşük ola bir ders olmamalıdır.
 • Dönem ağırlıklı ortalaması 70.00 – 84.99 arasında olanlar teşekkür belgesi alır.
 • Dönem ağırlıklı ortalaması 85,00 ve yukarıda olanlar takdir belgesi alır.

Görüldüğü gibi takdir ve teşekkür belgesi almak doğrudan notlara bağlıdır.

Okullarda takdir alanlara ya da üç dönem üst üste takdir veya teşekkür alanlara iftihar belgesi verme şeklin uygulamalar bulunmaktadır. Bu okulun belirlediği kendi kıstasıdır.

İftihar belgesinin diğer adı üstün başarı belgesi şeklindedir. Bu belgeyi almak sizin iyi bir öğrenci olduğunuzu gösterir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =