İngilizcede Geçmiş Zaman

ingilizcede gecmis zamanBir dili öğrenirken o dilin sınırları içerisinde kalmanın önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Türkçe’de var olan geçmiş zamanın İngilizce karşılıklarını doğrudan bulmak yerine İngilizcede geçmiş zaman nasıl ifade ediliyor onu bilmememiz gerekmektedir. İngilizcede geçmiş zaman birkaç yolla ifade edilse de bunun en temelinde iki tane tense vardır. Simple past tense ve past continuous tense. Zaten Türkçede de bu iki tense karşılık gelen geçmiş zaman dil bilgisi de mevcuttur. Bu da bize avantaj sağlamaktadır.

Simple past tense = yaptım, ettim, gitti tarzı cümleler.

Past continuous tense = yapıyordum, ediyorum, gidiyordum tarzı cümleler.

İngilizcede geçmiş zaman elbette bununla sınırlı değildir. Zaten perfect tense dediğimiz tense gurubu geçmişte başlayıp şu an kendisi veya etkisi devam eden olayları anlatmaya yarar. Bu da Türkçe’de tam karşılığı olmayan bir geçmiş zaman türüne de örnektir diyebiliriz. Ancak kafa karışıklığına yol açmamak için bu iki zamanı İngilzicede geçmiş zaman olarak düşünebiliriz.

Simple past tense = Simple present tense’in past hali.

Past continuous tense = Present continuous tense’in past hali.

Simple present tense şimdiki zaman mıdır adlı yazıda şimdiki zaman tenseleri ve bunlar arasındaki ilişkiyi inceledik. Aynı şekilde geçmiş zamanlar arasında da kesin bir ayrım yapmak kolay değildir. Zaten dikkat ederseniz Türkçe’de de geçmiş zamanda çok büyük farklar yoktur. Temel fark şudur:

I was going = Gidiyordum. (Geçmişte devam eden bir süreç)

I went = Gittim. (Bitmiş bir zaman)

İngilizce’de geçmiş zaman için kullandığımız zaman kelimeleri vardır. Yesterday, last year, last night gibi ifadelerin yer alması bize geçmiş zamandan bahsettiğimiz hakkında fikir verir. Bu şekilde doğru tense seçiminin de doğru bir şekilde yapabiliriz. Bu da fiil kullanımı konusunda bize yardımcı olacaktır. Örneğin yesterday i go deyince bir yanlışlık olduğunu hissedecek ve yesterday i went diyeceğiz.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + seventeen =