İnternetten Ders Çalışmak

Öğrencilerin %80’i artık internetten çalışmayı cazip olarak görmektedir. Bunun nedeni görsel ve videoların bolluğu ile öğrenmeyi daha kolay hale getirmek. Bugün onlarca YouTube kanalı, yüzlerce site eğitim üzerine. Bizde bunlardan biriyiz. Ancak internetten ders çalışmak her zaman için iyi olmayabilir. Biliyorum şuan kendi ayağıma sıkar durumdayım ama bunu öğrencilere açıklamak istiyorum. Bundan sonraki yazdıklarımı sakın yanlış anlamayın! ”İnternet’ten ders çalışmayın” demiyorum. Çalışırken dikkatli olun diyorum.

İnternet’ten Ders Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1. İnternette bildiğiniz üzere anne ve babaları kandırmak için yan sekmeler var. Bir yanda ödev sitesi bir yanda Facebook. Acaba hangisine daha çok giriliyor? Sanırım bunun cevabını en iyi siz biliyorsunuz. Eğer ödev sitesi Facebook’tan daha fazla açıksa bir adım öndesiniz demektir. Ama durum tam tesi ise ki genellikle öyle olur. Durum hiç açıcı değil! Hatta Facbook açık kaldığı sürece hiç değil! Her an mesaj gelebilir ve dikkatiniz dağılabilir. Bu yüzden ekstra bir sekme açmayın. Yarım saat çalışıp sonuna ödül olarak koyun. İnternetten ders çalışmak sadece belirli şartlarda iyi olabilir. Bunu unutmamanız gerekir. Her şeyin optimum olduğu bazı koşullar vardır.

2. Video izliyorsunuz ama hazıra alışmayın. Şenol hoca gibi bariz hocalar varken onları dinlememek ayup olur. Ama fark etmişsinizdir, Şenol Hocayı dinlersiniz her şeyi anlamış gibi olursunuz sonra iş test çözmeye gelince ”Aklımda ama yapamıyorum bir türlü” sorunlarıyla uğraşırsınız. Bunun sebebi beyninizin hazıra alışmış ve pratik yapmamış olmasından kaynaklanır. Bunu yenmek için;

  • Videoda çözülen soruları öncelikle kendiniz çözmeye çalışın.
  • Video sonu o soruları tekrar çözmeye çalışın. Eğer çözemezseniz sadece takıldığınız yere bakın.

3. Sağlam İnternet sitelerinden ders dinlemeye, okumaya gayret edin. Genellikle dersler nesnel olduğu için yanılgı olmaz ancak neyin ne olacağını maalesef bilemiyoruz. Bu yüzden İnternet sitesini biraz kurcalamakta fayda var. Eğer aklınıza takılan veya size zıt gelen bir konu olursa mutlaka başka kaynaklara da bakın. Bazen öğretmenler bile hata yapabiliyorken İnternet sitesinin de hata yapabilme payı vardır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bunlara dikkat ederek İnternet’ten ders çalışırsanız size çok faydası olacağına eminim! Ama sürekli İnternet ortamında sörf edip de bir yandan da derse bakmak size hiçbir şey kazandırmayacak. Bunu da belirtmek gerekir.

Yorum YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − 5 =